6 ay çalışanların yıllık izin hakları için HRplan ile hesaplama yapın!

6 ay çalışan yıllık izin hesaplama için İK yönetiminde bazı karışıklıklar olabilir. Özellikle 6 ay kıdeme sahip bir çalışanın izin alıp alamayacağı tartışılır.  

Herhangi bir eksiklik ve karışıklık olmadan çalışan yıllık izinlerini HRplan ile eksiksiz hesaplayabilirsiniz. Bu noktada şu faydaları sunar:

  • İş Kanunu çerçevesinde mevzuata uygun yıllık izin hesaplama gerçekleştirir. Dolayısıyla işlemlerin doğruluğuyla ilgili herhangi bir soru işareti oluşmaz.
  • Çalışanın kıdem yılına göre yıllık izin hesabı yapan HRplan, size tüm detayları ekranda sunar. Bu kapsamda izin gün sayısı, ne zaman başladığı ve bitiş tarihi gibi noktaları anlık görebilirsiniz.
  • Stratejik düzenlemeler yapmak açısından HRplan izin hakları hesaplama çok faydalıdır. 
  • Yaklaşan ve anlık izinlere göre işletmenin gelecek stratejilerini düzenleyebilirsiniz.

HRplan’ı 30 Gün Ücretsiz Deneyin!

Yıllık izin hakkı için talep alma ve onaylama artık çok kolay!

Yıllık izne çıkmak isteyen personeller izin dönemine yönelik bir belge ile talepte bulunur. Bu talebin İK departmanına ulaşması ve dönüş yapılması, özellikle belge yoğunluğunun yaşandığı günlerde aksayabilir. Bu noktada HRplan, tamamen dijital alanda talep alma ve onaylama imkanı ile şu avantajları sağlar:

Gelecek izin haklarını zamanında hesaplama imkanı!

Gelecek izin hakkının başlangıç tarihi, bir önceki izin hakkının doğduğu gün olarak belirlenir. Sonraki hizmet yılına kadar bu şekilde yeni izin hakkı doğar. Tüm bu süreçler herhangi bir karmaşıklık içinde olmadan HRplan ile gerçekleşir. Bu kapsamda HRplan yazılımı ile İK alanında şu artıları deneyimleyebilirsiniz:

Verimlilik ve kolaylık sağlayan yazılıma geçiş yapın!

İnsan kaynakları, içerisinde çok fazla belge ve tamamlanması gereken iş barındıran bir departmandır. Personel yönetimi açısından birden fazla nokta öne çıktığı için bu zamanında davranmak gerekir. Bu kapsamda HRplan avantajları arasında şunlar vardır:

HRplan ile mükemmel İK yönetimine yaklaşın!

İK süreçlerinde birçok hesaplama için her zaman hata payı vardır. Bu nedenle özellikle manuel süreçlerle yönetim gerçekleşiyorsa mükemmel olduğunu söylemek daha da güç olur. HRplan ile şu gibi artılardan yararlanarak mükemmel İK yönetimine yaklaşabilirsiniz:

6 ay çalışanların yıllık izin hakları, HRplan ile incelenmeye hazır!

Çalışanlar kıdem açısından 1 yılın ardından yıllık izin kullanır hale gelir. Bu noktada bir çalışanın kıdeminden söz ediliyorsa en az 1 yıl olması gerekir. Yıl üzerinden hesaplama yapıldığı için örneğin 18 aylık bir çalışanın kıdemi yine 1 yıl olur. Buna göre çalışanın yıllık izni hesaplanır. Dolayısıyla HRplan üzerinden yapacağınız çalışmalar bu doğrultuda ilerler.

HRplan yazılımı aracılığıyla personellerin çalışma süreleri otomatik olarak ekranda çıkar. Ne zaman izin kullanabilecekleri ve halihazırda onaylanan izinler de vardır. 

Tüm İK yönetim süreçlerini eksiksiz ve profesyonel gerçekleştirmek istiyorsanız 30 gün ücretsiz deneme ile programını değerlendirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yıllık izin hakları nasıl yönetilir?

Manuel olarak gerçekleşen izin yönetim süreçlerinde belgelerin alınması, onaylanması ve işleme koyulması gibi uzun aşamalar vardır. Bu aşamalarla yönetim sağlamak vakit alır. HRplan ise bu noktada izin taleplerini alıp onaylama süreçlerinden takibine kadar her sürecin eksiksiz bir şekilde gerçekleşmesini destekler. Herhangi bir mağduriyet olmadan yıllık izin hakları personel için tanımlanmış olur. Bu şekilde bir yönetim gerçekleşir.

6 ay çalışanların yıllık izni neden yoktur?

İş Kanunu çerçevesinde bir çalışanın yıllık izin hakkına sahip olması için öncelikle en az 1 yıl o iş yerinde kıdemi olması gerekir. Ancak bu şekilde yıllık izin alabilir. Dolayısıyla kişinin bir iş yerinde geçireceği en az bir yıllık süreç ona kıdem kazandırır. Kıdem arttıkça yıllık izin süresi de artar. Elbette bu artış 1 yıl, 6 yıl ve 15 yıla göredir.

Personel istediği zaman yıllık izin hakkını kullanabilir mi?

Bir personelin hakkı olan gün sayısı kadar yıllık izne ayrılması, onun belirlediği zaman çerçevesinde gerçekleşebilir. Elbette personel bu zamanı en az 1 ay öncesinden işverene bildirmelidir. Fakat bazı durumlarda iş yeri açısından o tarihler uygun olmayabilir. Dolayısıyla insan kaynakları ve kişi arasındaki diyalog, sürecin nasıl gerçekleştiği gösterir. Halihazırda HRplan üzerinden talep alıp bu talebi işletmenin o anki durumuna göre değerlendirmek de mümkündür.