Babalık izni kaç gün? HRplan ile kolayca hesapla!

Çocuk sahibi olan babalar, doğum sonrasındaki zamanda Türk İş Kanunu kapsamında izin alabilir. Bu izin, yasa çerçevesinde babalık izni olarak geçer. 

Babalık izni için insan kaynakları, çalışanlardan anlık talepler alabilir. Bu noktada fiziksel talep almak ve işlemek zaman alır. Bunun yerine HRplan şu gibi fırsatları sunar:

  • Doğumdan sonra ya da doğuma birkaç gün kala çalışanın izin talebini istediği yerden iletmesine olanak sunar.
  • İletilen talepler o anda sisteme düşeceği için zamanlama açısından şirket herhangi bir aksaklık yaşamaz.
  • Acil durumlarda insan kaynakları yönetimi herhangi bir yerden yazılıma girerek talebi görüp onaylayabilir.

HRplan’ı 30 Gün Ücretsiz Deneyin!

İzin süreçleri A’dan Z’ye HRplan ile çözüme ulaşır!

Şirketin takip ettiği stratejinin bir ayağı da çalışanlardır. Çalışanların halihazırda yürüttüğü işleri eksiksiz gerçekleştirmesi ve sürekli olması gerekir. Bu durumda aksaklıkların olması kaçınılmazdır. Özellikle izin takip Excel gibi programlar, kafa karışıklığı yaratır. HRplan ile şu gibi artıları değerlendirebilirsiniz:

Babalık izni için önceden plan yapın!

Çalışanlarınızı yakından takip etmek, manuel süreçlerle güçtür. Fakat yazılım gibi araçlara başvurduğunuzda onlardan anlık olarak haberdar olabilirsiniz. Bu noktada HRplan, arayüz içinde departmanlar arası iletişimi sağlarken insan kaynakları yönetimini çalışanlarla buluşturur. Bu sayede stratejik adımlar atabilirsiniz. HRplan’in sağladığı yazılımla birlikte şunları yapabilirsiniz:

Dilekçe taslaklarıyla izin talepleri almak mümkün!

Önceden sisteme kaydedilen dilekçe taslaklarına çalışanlar erişebilir. Bu erişim sayesinde dilekçelerini eksiksiz tamamlayıp gönderirler. HRplan tarafından sunulan dilekçeler, mevzuata uygundur. Dolayısıyla HRplan yazılımını İ K yönetimi için kullandığınızda şu artıları değerlendirebilirsiniz:

Farklı izin türlerine göre stratejiler belirleyin!

Senelik izin, babalık izni ve günlük izin gibi farklı izin talepleri vardır. Bu taleplerin nasıl bir etki oluşturduğunu sistem üzerinden takip edebilirsiniz. Örneğin babalık izni, yıllık izni etkilemez. Bu gibi noktalar sistemde kayıtlı formüllerle gerçekleşir. Yalnızca talepleri takip etmeniz yeterli olur. Dolayısıyla HRplan ile şunları gerçekleştirebilirsiniz:

HRplan’i şimdi değerlendirin!

Sunduğu yazılım hizmeti içinde birden fazla özellik sağlayan HRplan, 30 gün ücretsiz deneme fırsatı tanımlar. Bu sayede insan kaynakları yönetimi alanında ne gibi ayrıcalıkları olduğunu yakından takip edebilirsiniz.

Şimdi denemeye başladığınızda manuel ve yazılım dışı süreçlerle karşılaştırma yapabileceksiniz. Bu sayede şirketinize hangi modelin daha uyumlu olduğunu görebilirsiniz. Özellikle mobilden diğer cihazlara kadar her yerden erişebileceğiniz bir yazılım kullanmak, birçok açıdan sizi rahatlatır.

Sıkça Sorulan Sorular

Babalık izni nedir?

Çalışan babaların ilk süreçte ailesinin yanında olması ve bebekle vakit geçirmesi için hak kazandığı bir izindir. Elbette bu izin belirli kurallar çerçevesinde verilir. Bu kapsamda özel sektör çalışanları için çocuğun doğduğu tarihten itibaren 5 günlük izin süreci başlar. Kamu çalışanları ise 10 gün izin kullanabilir.

 

Ayrıca izin alma dönemi sadece doğum sonrası ile sınırlı değildir. Bazı çalışanlar doğumdan birkaç gün önce de izni kullanmaya başlayabilir. Önemli olan çalışan ve işveren arasındaki anlaşmadır.

Babalık izni sonradan kullanılır mı?

Babalık izni, doğumla başlayan bir izin olduğu için sonradan kullanılamaz. İş Kanunu bu noktada net bir çerçeve çizer. Sadece birkaç gün önce başlatılması, taraflar anlaştığında mümkün olur.

Babalık izni dilekçesi içinde neler var?

Babalık izni dilekçesi içinde, belli başlı doldurulması gereken kısımlar vardır. Bu kısımlar arasında başta şirketin adresi gelir. Ardından tarih, kurum adı, eşin adı, iznin başlangıç ve bitiş tarihleri yer alır. Bu noktalar eksiksiz doldurulur. Son olarak gereği arz edilerek ad, görev ve imza eklenir. HRplan içinde bu talep herhangi bir fiziksel belge gerekmeden İK’ya iletilir.