Babalık izni nedir ve nasıl alınır? HRplan ile kolayca yönet!

Bir işletme içinde çalışan baba adaylarının bebeğin doğum günü ve sonraki günleri kapsayan izin sürecine babalık izni denir. 

Bu izinleri yönetmek ve iş takvimini buna uygun ayarlamak insan kaynaklarını zorlayabilir. Bu noktada HRplan yazılımı şu gibi destekleri sunar:

  • İzin süreçlerini belirli bir çizelgede gösterir. Bu sayede İK yönetimi takibi çok daha rahat yapar.
  • Gelecek ve anlık izinleri görüntülemek mümkündür.
  • Çalışanlara ait tüm bilgiler yer aldığı için izinde olan çalışanın o anda tamamlayamadığı işler sistemde gözükür.

HRplan’ı 30 Gün Ücretsiz Deneyin!

Babalık izin yönetimi çok daha hızlı ve kolay!

İzin süreçleri için talep almak, işlemek ve takip etmek manuel süreçlerde İK açısından zordur. HRplan ise bu noktada tam otomasyon sağlayarak tüm süreci tek bir ekranda gerçekleştirmenize imkan tanır. Dolayısıyla babalık izni yönetimi için de şu gibi faydalar sağlar:

İzinleri takip edin, iş süreçlerini ertelemeyin!

Tüm izin türleri aslında şirketin o tarihler arasında bir çalışanının işlev görmemesini ifade eder. Dolayısıyla ister istemez şirkette açık oluşur. Bu açığı yönetmek ve işlevsel çözümler geliştirmek önemlidir. Bu kapsamda otomasyonlaşan izin sistemi ile konuya odaklanarak şunları gerçekleştirebilirsiniz:

Tek ekranda tüm izinler HRplan’de!

İnsan kaynakları yönetimi açısından karmaşık süreçler herhangi bir işi daha da zor hale getirir. Yüzlerce çalışanın olduğu bir şirkette gerek izin gerekse iş süreçlerini takip etmek zordur. Bu kapsamda HRplan, tüm departmanları tek ekranda takip edebileceğiniz yazılım hizmeti sağlar. Bu yazılımla birlikte şunları gerçekleştirebilirsiniz:

Babalık izni ve diğer izin türlerini kategorilendirin!

İzinler ve izinlere gelen talepler farklı kategorilerde olabilir. Bu noktada yıllık izin talebi ile babalık izni talebi farklı dilekçeler gerektirir. Sistemde kayıtlı olan talep oluşturmaya yönelik dilekçe taslakları, her iki tarafın da işini kolaylaştırır. Bu taslaklar sayesinde insan kaynakları yönetimi şu gibi artılar elde eder:

HRplan ile izinleri etkili şekilde yönetme fırsatı edinin!

İzinleri zamanında almak ve işlemek, şirket yönetimi açısından değerli bir konudur. Aksayan izin süreçleri hem çalışan mağduriyeti yaratır hem de şirketin işleyişini olumsuz etkiler. Bu kapsamda HRplan her cihazdan sisteme ulaşabileceğiniz bir yazılım hizmeti vermeye hazırdır.

Babalık izni kapsamında özel sektör çalışanları için 5 gün, kamu çalışanları için ise 10 günlük bir izin söz konusudur. İzin süreçleri yalnızca babalık izninden ibaret değildir. Aynı zamanda yıllık izin, günlük izin ya da ücretsiz izin gibi farklı izin türleri vardır.

Yazılım, Türk İş Kanunu kapsamında izin süreçlerini ve dilekçe taslaklarını düzenleyerek dahil eder. Bununla birlikte 30 gün ücretsiz deneme fırsatı sunarak kişilerin süreci yakından tanımasını sağlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Babalık izni kaç gündür?

Babalık izni yasal düzenlemeye göre belirli gün sayısını içerir. Bu noktada özel sektör için 5, kamu için 10 gün olarak netleştirilir. Elbette bu günler eğer işverenle anlaşılırsa yıllık izinle birleştirilerek değerlendirilebilir. Ayrıca babalık izninin başlangıç zamanı doğumdan önceki günleri de kapsayabilir.

Babalık izni ücretsiz izin kapsamına mı girer?

Babalık izni, zorunlu bir izin olduğu için ücretlidir. Dolayısıyla kişide herhangi bir kesinti söz konusu değildir. Elbette ilgili gün sayısı bittiğinde ve kişi yeniden izin aldığında bu izin ücretsiz izne dönüşebilir.

Babalık izni almak için nasıl bir süreç takip edilmelidir?

Doğuma yakın bir tarihte işverenle bu konu üzerine iletişime geçilebilir. Yine iletişime geçmeden babalık izni dilekçesi doldurularak insan kaynakları yönetimine iletilebilir. İlgili dilekçe içinde kişisel bilgiler, eşin adı, tarih ve diğer detaylar yer alır. Bu dilekçe taslağı HRplan içinde kullanıcılara açıktır. Bu sayede herhangi bir taslak yerine güncel ve mevzuata uygun olan bu taslak üzerinden izin talebi gerçekleştirilebilir.