Geleceğin Meslekleri ve Metaverse

Geleceğin Meslekleri

Benim yaptığım işi 10 yıl sonra bir yapay zeka yapar mı? Hangi meslekler ölecek, hangi meslekler kalacak, hangi meslekler doğacak, metaverse neler getirecek soruları bu dijital dönüşüm çağında çokça sorulan sorulardan bazıları. 

Dijital Bilgiler ve Veriler Önemli 

Araştırmacıların çalışmalarına ve sektörlerin gelişimine göre önümüzdeki yıllarda ortaya çıkması beklenen mesleklerden bazıları Veri Bilimciler, Yapay Zeka Uzmanları, Dijital Pazarlamacılar, Bilgi Güvenliği Analistleri, Yazılım ve Uygulama Geliştiricileri, Nesnelerin İnterneti Uzmanları, Veritabanı Uzmanları, Robotik Mühendisler ve Veri Dedektifleridir. Dijital veriler ve bilgiler doğrultusunda birçok yeni işin doğması, büyümesi bekleniyor. 

Günümüz Meslekleri Sanal Dünyada 

Günümüzdeki meslek gruplarının sanal versiyonlarının önümüzdeki yıllarda oldukça yükselmesi bekleniyor. Sanal mağaza asistanları, sanal moda tasarımcıları, sanal terzilerin çoğalması bekleniyor. Dedektiflik gibi klasik meslekler de dijital dedektifliğe dönecek ve siber suçlara karşı güvenlik amaçlı çalışacaklar.  

Yeni İşler Adına Bir Diğer Mekan: Uzay 

Uzay turizminin de gelişmesi bekleniyor. Uzayda oluşabilecek kas hastalıkları için uzay sağlıkçılarına, Kıymetli elementleri ay ya da göktaşlarından elde etmek adına uzay madencilerine, ayda koloniler oluşturulursa yaşam alanında denge sağlayıcı bitkiler tasarlamak için Marsexobiyolojistlere ihtiyaç duyulacaktır. 

İklim ve Çevre 

İklim değişikliklerindeki sorunlar için İklim Kontrol Mühendisleri çoğalacaktır. Küresel ısınmayla beraber yenilenebilir enerji kaynakları için enerji elde etme ve güneş paneli yerleştirme gibi işlerin sayısı artacaktır. Yenilikçi enerji ihtiyacı için Alternatif Enerji Uzmanları ve çöp sorunu için de Çöp Mühendisleri yaygınlaşacaktır. 

Araçları, Nesneleri, Şehirleri Kontrol Etme 

İnsansız hava araçlarını kontrol eden insanların sayısının artması gibi Drone’ların da teslimatlar yapması, Drone Pilotluğunun bir meslek olarak sayılması bekleniyor. Yalnızca uçan cisimler veya ulaşım araçları değil, artan akıllı evlerle birlikte oluşacak akıllı şehirlere de uzmanlar gerekecek. Nesnelerin interneti ve dijital kontrolü doğrultusunda İot teknolojiler de gelişecektir. 

İşsiz Kalması Epey Zor: Blockchain Uzmanı  

Kripto paraların altyapısı olan Blockchain teknolojisi kripto paraların altyapısını oluşturur. Bu uzmanlığa yalnızca kripto para alım satımlarında değil, oy kullanma, alışveriş, evrak işlemleri gibi birçok alanda kullanılabilecek bir konuda uzman olacakları için oldukça rağbet göreceklerdir. 

Sağlık Sektörü 

Virüs araştıran bilim insanları olan virologların, yapay yemek üretimleri için Sentetik Biyoloji Uzmanlarının, vücudumuzdaki bakterilerden fayda sağlamak için de Kişisel Mikrobiyom Uzmanlarının artması bekleniyor. 

Metaverse ve Yaratacağı İş Kolları 

Hayal dünyası, sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik ile genişletilmiş gerçekliğin buluştuğu yer… Hepsini barındıran ve fazlasını vaat eden ve şu sıra sıklıkla arsa alma konusunda araştırılan metaverse gelecekte birçok iş koluna ev sahipliği yapacak gibi duruyor. 

Metaverse Meslekleri 

Dijital olarak görünür ve eyleme geçirilebilir bir şey inşa etmeleri beklenen Metaverse Araştırma Bilimcileri, sanal dünyayı planlamak için Metaverse Planlayıcıları, ekosistem inşa etmeleri beklenen Ekosistem Geliştiricileri, gözetim için Metaverse Güvenlik Yöneticileri, sensör hissiyatlarını sağlamak için Metaverse Donanım Oluşturucuları, kullanıcılarım keşfi ve duyguları için Metaverse Öykü Anlatıcıları, NFT hırsızlığı gibi durumlarda Metaverse Siber Güvenliği hatta Metaverse Avukatları, metaverse içindeki reklamların engeli için Reklam Engelleme Uzmanları, avatar tasarımları için Metaverse Moda Uzmanları, NFT gibi metaverse içerisinde yatırım yapmak için Varlık Danışmanları ve daha nice meslek metaverse ekseninde gelişecek. 

Metaverse İş İlanları 

Metaverse iş ilanlarında görebileceğimiz diğer meslekler AR deneyimi yaratacak olan Teknik Sanatçılar, kıdemli olarak aranan Fullstack ve Go/Pass Mühendisleri, Akıllı Sözleşme Mühendisleri, DeFi Mühendisleri, Veri Bilimi Direktörleri, Kripto Stratejistleri, Dünya Alanı Geliştiricileri, Siber Anlaşmazlık Liderleri ve Metaverse 3D Modelleyicileri ve daha niceleridir. 

NFT Nedir? 

Güncel sanat ve finans dünyalarının çarpıcı ekonomisi NFT’ler, yatırımcılar ve koleksiyoncular için oldukça kıymetli görülen dijital sanat eserleridir. Dijital sanatı çevrimiçi bir tasarım ve sahiplik arzusuna çeviren NFT sektöründe Alan Danışmanları, bir sistem programlama dili olan Rust Geliştiricileri, NFT Tasarımcıları, Ön Uç Geliştiricileri aranmaktadır. 

Şu anda ana okulu okuyan çocukların büyük çoğunluğunun şu anda var olmayan işler yapacağı tahmin edilen günümüzde her an yeni bir meslek doğabiliyor. Teknolojinin, yapay zekanın ve metaevrenlerin yeni iş kolları yaratacağı kesin, önemli olan gelişmeleri takip etmek ve yeni mesleklere adapte olabilmek.