Öz Disiplin Nasıl Kazanılır?

Öz Disiplin Nedir 

Size ne yapacağınızın söylenmesine gerek olmadan kendinizi kontrol edebilme ve kendiniz için koyduğunuz hedefler doğrultusunda düzenli bir şekilde çalışmayı sürdürmektir. Kendi amaçlarına ulaşmış başarılı insanların ortak özelliklerinden biri öz disiplindir. Çünkü hedef ve başarı arasında bir köprü görevi görür. 

Öz Disiplin ve Başarı 

Yapılan bazı araştırmalar öz disiplinin başarıya ulaşmak konusunda IQ seviyemizden bile daha önemli olduğunu gösteriyor. Tamamen doğuştan gelen bir edinim olmayan ve adeta kas gibi kullandıkça gelişen öz disiplinin bu yönü kendimizi geliştirmenin ve düzene sokmanın değerini ispatlıyor. Çünkü öz disiplin bir yetenekten ziyade gelişime açık ve istikrara muhtaç bir beceridir.  

Alışkanlıklarınızı Yönetin 

Alışkanlıklar içselleştirilir ve belirli bir noktadan sonra neden yapıldığı sorgulanmamaya başlanır. Otomatikleşen hareketlere dönüşen alışkanlıklar enerji harcamayı zorlaştırır ancak size yararı olan alışkanlıkları tespit edip onları yönetmeli ve zararlı alışkanlarınızın farkına varmalısınız. Bağımlılığa dönüşmeyen efektif alışkanlıklar sizi öz disipline götürür. 

Hedef Belirleyin ve Pes Etmeyin 

Önünüzde gerçekleştirmeniz gereken somut bir hedef olması öz disiplininizi tetikler. Hedefinizi başarma yolunda ise başarıya ulaşan, öz disipline sahip olan insanlardan öğrendiğimiz ortak bir mesaj mevcuttur. Buluşlarını gerçekleştirebilmek adına defalarca kez denemelerde bulunan, yanılsa da vazgeçmeyen ve başaran mucitleri düşünün. Pes ederek kazanılamaz. Hayal kur, hedef koy, çalış, iste, pes etme ve gerçekleştir. Ne çalışmadan istemek mantıklıdır ne de pes etmeden gerçekleştirmek mümkündür. 

Odağınızı Kaybetmeyin 

Odak kaybetmemek yalnızca başarıya giden yolda pes etmemek değildir. Gerçekten odağınızı kaybetmenizi sağlayan en ufak şeye bile düzeninizde yer vermemeniz anlamına da geliyor. Zihninizi dağıtan unsur ve eylemlerden arınarak zaman zaman daha minimal ortamlar yaratmak öz disiplininizi korumanızı kolaylaştıracaktır. 

Konfor Alanınızın Dışına Çıkın 

Sahip olduklarınızın kıymetini bilmek ve onlarla mutlu olabilmek kıymetlidir ancak bazı zamanlar kendinizi geliştirmeyi sürdürebilmek adına konfor alanınızın dışına çıkmanız gerekebilir. Başarısızlıktan korkmamalı ve önünüze çıkabilecek engellere karşı hazırlıklı olmalısınız.  Baştan başlamayı bile göze almanız gerekebilir ancak baştan da başlasanız sonuna kadar devam etmelisiniz. 

Kendinizi Tanıyın  

Potansiyelinizi gerçekleştirebilmek için öncelikle kendinizi tanımalısınız. Güçlü ve zayıf yönlerinizi bilmelisiniz. Kendinizi tanımak için de ne istediğinizin bilincine varmanız gerekir.  

İlk ve en iyi zafer, kendini fethetmektir.”  (Plato) 

İleriyi Düşünün 

Hatalarınızın farkına varın ancak hatalarınıza takılı kalmayın, önünüze bakabilmek hedefleriniz için önemlidir. Aynı zamanda bağışlayıcı olmak ve öfkenizde büyümemek de sizi öz disiplin yolunda olumlu yönde etkiler. 

Düzenli, Titiz ve Organize Olun 

Disiplin gerektiren eylemleri tekrar edebilmek sıradanlaşmak demek değildir, öz disiplin için olumludur. Uzun vadeli hedefler kurmak iyidir ancak ana hedefinize giden yolu düzenli bir şekilde bölümlemekte ve aşamalandırmakta fayda vardır. Video oyunlarını düşünün, ana amacınız sondaki büyük ve güçlü rakibi devirmek olsa da sizi o yola götüren ara görevlerle ilerleme kat ettiğinizin bilincine varırsınız. Hedefinize doğru ilerlemek için organize olmak ve hangi noktada olduğunuzun farkında olmak önemli bir avantajdır. 

Zamanınızı Yönetin 

Zamanınızı özelleştirerek yönetmenin yanı sıra işe başladığınız zaman da önemlidir çünkü doğru zamanı beklemek yanlıştır, doğru zaman işe başladığınız zamandır. Öz disiplin, yapılması gerekeni o anki arzularımıza ve ruh halimize yenik düşmeden doğru zamanda yapabilmektir. İşleri değil, hazzı erteleyin. 

Ara Verin 

Ara vermek bir şeyi yarıda bırakmak demek değildir. Koyduğunuz hedefleri ihmal etmektense planlı aralar verebilirsiniz. 

Sağlığınıza ve Enerjinize Önem Verin 

Beslenmenizi öğünlere bölerek aşırıya kaçmadan, sağlıklı besinlerle beslenirseniz daha enerjik olmanızı sağlamış olacaksınız. Vakit ayırabileceğiniz ölçüde, beslenmenizi destekleyen bir spor da enerjinizi olumlu anlamda etkileyecektir. 

Düzenli ve Yeterli Uyuyun 

Gün içerisinde meşgul olduğunuz unsurlardan arınarak uyuduğunuz zaman yaşantınızdaki kaygılardan sıyrılarak kaliteli uykuya yaklaşmış olursunuz. 80/20 gibi teorilere takılmayın, yeteri kadar ve iyi uyuyun. 

Öz disiplin eski ve temel bir kavramdır, iş ya da özel yaşantı olarak ayıramayız. Önemli olan yaptıklarımızı, düşündüklerimizi ve hissettiklerimizi kendi kontrolümüz altına alabilmektir. Başkasının zorlamasıyla edinilemez, adı üstünde özden gelir. Her insan kendini kontrol ve disipline edebilir. Bu kendini sınırlandırmak demek değildir. Aksine, kendinize hakim hissettiğiniz zaman daha güçlü hissedeceksiniz.