Çalışanların ücretsiz izin hakları için HRplan ile kolay yönetim sağlayın!

Ücretsiz izin hakları, İş Kanunu çerçevesinde çalışan için tanımlanmış haklardır. Bu hak çerçevesinde çalışan yeni işe başlamış olsun ya da olmasın, işverenle gerçekleştirdiği anlaşma ile ücretsiz izne çıkabilir. 

Bu kapsamda HRplan, insan kaynakları yönetimi için yazılım hizmeti sunarak izinlere yönelik şu artıları sağlar:

  • Kanunlar çerçevesinde net olan ücretsiz izin hakları için dilekçe örneği sunar. Bu sayede çalışan ya da işveren bu örnek üzerinden talepte bulunur.
  • HRplan, anlık talep iletmek ve almak için hızlı bir programdır. Bu şekilde işlemleri zamanında tamamlamak mümkündür.
  • İnsan kaynakları yönetimi, aldığı talepleri onayladığında takvime otomatik olarak eklendiğini görür. Dolayısıyla takvim üzerinden izinleri takip edebilir.

HRplan’ı 30 Gün Ücretsiz Deneyin!

Ücretsiz izin hakları sınırlarını keşfedin!

HRplan içinde ücretsiz izin haklarına yönelik yasal düzenlemeler yer alır. Bu sayede gelen talepleri doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Özellikle ücretli izinlerin uzatılması ya da bir süre çalışanın izin istemesi ayrı şeylerdir. Bu noktada HRplan şu gibi çözümler sunar:

Her izin sürecinin getirdiği şartları otomatik olarak görüntüleyin!

İzin süreçleri için İş Kanunu çerçevesinde belirlenmiş olan şartlar vardır. Bu şartlara göre işveren, izin taleplerini değerlendirmelidir. Diğer izin türlerinden farklı olarak ücretsiz izin durumu işveren tarafından da istenebilir. Bu kapsamda işveren küçülmeye gitmek ya da diğer nedenlerden kaynaklı talepte bulunabilir. HRplan ile bu süreci yürütmenin şu gibi faydaları vardır:

Ücretsiz izin süresini görünür kılın!

Ücretsiz izin süresi boyunca işçinin başlangıç ve bitiş zamanından haberdar olması önemlidir. Bu noktada sistem işçiyi bilgilendirir. Bu sayede tek tek uğraşmak yerine yazılım üzerinden izin süreçleriyle ilgili çalışanlara haber verebilirsiniz. HRplan şu faydalarıyla ön plandadır:

Mevzuata uygun eksiksiz İK yönetimi gerçekleştirin!

İ K süreçlerinde kimi zaman değişimler ve yenilikler olabilir. Özellikle işçi hakları açısından mevzuatı takip etmek gerekir. Bu noktada İK yönetimini HRplan’de sürdürdüğünüzde şu gibi çözümler içinde olursunuz:

HRplan çözümleri ile insan kaynakları alanında aktifliğinizi artırın!

Doğru ve güncel bilgilerle etkili insan kaynakları yönetim fırsatı HRplan ile mümkündür. Bu kapsamda içerisinde sunduğu yazılım çözümleriyle hızlı ve etkili faaliyetler içinde olmanızı destekler. 

30 gün ücretsiz deneme fırsatı sunan yazılımı insan kaynakları çözümleriniz için değerlendirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ücretsiz izin hakkı nedir?

İş sözleşmesinin işçi ve işveren arasındaki anlaşma kapsamında bir süre askıya alınmasına ücretsiz izin denir. Bu noktada her işçi ücretsiz izin hakkına sahiptir. Fakat izin boyunca işçi herhangi bir ücret almaz, işveren de ödeme yapmakla yükümlü olmaz. Ayrıca 3 aylık bir süreçtir ve bu süreç dolduğunda işçinin dönüş sağlaması gerekir. 

 

Ücretsiz iznin işleme alınabilmesi için işveren ya da işçi tarafından yazılı bir belge sunulmalıdır. Bu belgenin 6 iş günü içinde imzalanması gerekir. Elbette işçi bu teklifi kabul etmek zorunda değildir. Dolayısıyla işçinin onayı olmadan ücretsiz izin süreci başlayamaz. 

İşveren ücretsiz izin talebinde bulunabilir mi?

4857 Sayılı İş Kanunu Madde 22 kapsamında işveren de ücretsiz izin talebinde bulunabilir. Bu noktada mağduriyet oluşmaması için işverenin teklifi 6 iş günü içinde yazılı olarak işçi tarafından kabul edilmelidir. Elbette işçi teklifi kabul etmeme hakkına sahiptir. Dolayısıyla işveren tarafından sunulan taleplerde ancak işçinin rızası alındığında ücretsiz izin süreci başlamış olur.

Ücretsiz izin süreci kıdem süresine eklenir mi?

Kıdem, çalışanın bir iş yerinde kaç yıl geçirdiğini ifade eden niteliktir. Bu niteliğe göre yıllık izin gibi hususlarda çalışan çeşitli haklar elde eder. Ücretsiz izinde ise çalışma süreci gerçekleşmez. Dolayısıyla bu süreç ne kadar uzun olursa olsun kıdem süresine eklenmez. HRplan yazılımı bu doğrultuda çalıştığı için kıdem seviyesi hesaplama için ücretsiz izni dahil etmeyecek şekilde kodlanmıştır.

Ücretsiz izin hakları içinde SGK primi var mıdır?

Ücretsiz izinli olan çalışan için işveren SGK primi ödemez. Bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumu’na ücretsiz izne çıkan çalışan için eksik gün bildirimi yapar. Ayrıca bu süreçte işçi farklı bir işte de çalışamaz. Fakat isterse iş sözleşmesini feshederek farklı bir işe girebilir.