Doğum izni kaç gün? HRplan ile kolayca hesapla!

Doğum izni, anne adayının alacağı toplam 16 haftalık bir izindir. Analık izni kapsamında belirlenen ücretli izin bittiğinde çalışan işe döner.

Tüm bu süreçler manuel olarak gerçekleştiğinde gerek takip etmesi gerekse işleme alınması güçtür. Bu noktada HRplan yazılımı ile şunları gerçekleştirebilirsiniz:

  • Doğum sürecini yakından takip ederek çalışanın ayrılacağı ve yeniden geleceği zamanları takvimde görebilirsiniz.
  • Çalışanın halihazırda sürdürdüğü işleri yakından takip ederek gelmeyeceği zamanlar için iş planı geliştirebilirsiniz.
  • Analık izni hesaplama için direkt HRplan araçlarını kullanabilirsiniz. Bu durumda farklı bir araca gerek yoktur.

HRplan’ı 30 Gün Ücretsiz Deneyin!

Doğum izni taleplerini tek bir ekrandan takip edin!

Doğum izni yaklaşan çalışanlar bu dönemde insan kaynakları ile iletişime geçerek durumu bildirir. Bu bildirme sürecinde bazı belgelerin doldurulması beklenir. Belgelerin alınması, sisteme kaydedilmesi ve işlenmesi süreçleri HRplan’le saniyeler içinde gerçekleşir. Bu noktada yazılım şu gibi destekler sağlar:

Çalışan bilgilerine dilediğiniz an erişin!

Çalışanlarınızın demografik bilgilerinden o anda hangi işlerle meşgul olduğuna kadar her noktaya yazılım ile erişebilirsiniz. Bu sayede merak ettiğiniz durumlarda filtreleme yaparak çalışanları arayabilirsiniz. HRplan sunduğu geniş erişim imkanı ile şu gibi çözümler geliştirmenizi destekler:

Kalan izin sürelerini tek tıkla görüntüleyin!

Doğum izni, babalık izni, yıllık izin ya da ücretsiz izin gibi tüm izin türleri için tek tıkla kalan günleri görebilirsiniz. Bu sayede iş planını takip etmeniz çok daha kolay hale gelir. HRplan bu noktada şu gibi artıları kullanıma sunar:

Mevzuata uygun insan kaynakları yazılımı!

Yasalar belirli dönemlerde çalışanlar ve işverenler için değişebilir. Bu noktada özellikle izinlerle ilgili yeni mevzuata geçmeniz gerekebilir. HRplan yazılımı sürekli güncel tutarak insan kaynaklarının mevzuata göre hareket etmesini sağlar. Dolayısıyla HRplan İK yazılımı ile şunları gerçekleştirebilirsiniz:op

HRplan ile İK yeniliklerine hazır olun!

Dijitalleşme birçok alanda etkili ve faydalı olurken insan kaynakları alanı için de çözümler sunmaya hazırdır. Bu kapsamda geliştirilen HRplan yazılımı, çağa uygun düzenlemeler ile İK departmanına çeşitli kolaylıklar sağlar.

30 gün ücretsiz deneme ile yazılıma dair ayrıntıları keşfederken işletmeniz için ne gibi artıları olacağını değerlendirebilirsiniz. Bu değerlendirme sonucuna göre yazılımı işletmenize tam anlamıyla dahil edebilirsiniz. Bu yazılım, çalışanlar ve yöneticiler arasındaki iletişimi daha iyi bir noktaya taşırken İK süreçlerini kolaylaştırmak üzere bir donanıma sahiptir.

Sıkça Sorulan Sorular

Analık izni kaç gündür?

Erkek çalışanlar için geçerli olan babalık izni özel sektörde 5 gün ile sınırlıyken kadın çalışanlar için bu izin doğumdan önceki ve sonraki zamanı kapsayacak şekilde düzenlenir. Bu noktada analık izni mevzuata göre doğumdan önceki ve sonraki 8 haftayı içerir. Dolayısıyla toplam on altı haftalık bir doğum izni söz konusudur. Çoğul gebelik durumunda ise doğum öncesi süreç için iki hafta daha eklenir.

 

Doğum izni ya da analık izni, gebeliğin 32. haftasında başlar. Bu haftayı takip eden 8 hafta ve doğum sonrasındaki 8 hafta izin sürecidir. Ayrıca emzirme ya da doktor izni gibi ekstra izinler de kullanılabilir. Elbette bu ücretli iznin yanında ücretsiz izin de söz konusudur. Eğer çalışan isterse doğum izninden hemen sonra 6 aya kadar ücretsiz izne başvuru yapabilir.

Hamilelikte iş rotasyonu ne anlama gelir?

Hamile kadın çalışanlar için iş rotasyonu söz konusu olabilir. Özellikle gebelik süreci riskli olan kişiler doktor tarafından verilen raporla bu hakkı elde edebilir. Bu durumda çalışan, daha hafif işlere yönelir. Fakat bu hafif işlerden dolayı maaşında herhangi bir kesinti olmaz.

Doğum sonrası yarım gün çalışma izni nedir?

Çalışan anneler için doğum izni bittikten sonra yarım gün izin ile çalışma gerçekleşebilir. Bu düzen kapsamında ilk doğumda 60, ikinci doğumda 120, üç ve sonraki doğumlarda 180 gün ücretsiz izin alabilirler. Çoğul gebelikte ise belirlenen sürelere 30 gün daha eklenir.

Doğum izni bittikten sonra ücretsiz izne çıkılır mı?

4587 sayılı İş Kanunu’nun 74. maddesine göre doğum yapan kadın çalışan 1 ay önceden talepte bulunup 6 ay ücretsiz izne çıkabilme hakkına sahiptir.