Doğum sonrası ücretsiz izin kaç gün? HRplan ile kolayca hesapla!

Kadın çalışanlar doğuma yakın dönemde mevzuata göre izin kullanma hakkına sahiptir. Bu ücretli izin süreci doğumdan önceki ve sonraki 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta şeklindedir.

HRplan yazılımı, bu işlemler için insan kaynakları alanında şu gibi faydalar sağlar:

  • İzin zamanlarını eksiksiz girerek çalışana dair bir takvim takip edebilirsiniz.
  • Kalan izin zamanını görebilirsiniz.
  • Diğer izin kategorileriyle bir arada görüntüleyerek izinde olan çalışanları inceleyebilirsiniz.

HRplan’ı 30 Gün Ücretsiz Deneyin!

Kategorilere göre izinleri kolayca takip edin!

Çalışan izinleri farklı kategorilerde olabilir. Bu kategoriler arasında babalık izni, yıllık izin, günlük izin ya da ücretsiz izin gibi farklılıklar vardır. Doğum sonrası ücretsiz izin de kadın çalışanlar tarafından kullanılabilen bir izindir. Tüm izinler için HRplan ile şu çözümleri keşfedebilirsiniz:

Doğum sonrası ücretsiz izin takibi HRplan’de!

Çok fazla çalışana sahip olan işletmeler için izin süreçleri karmaşıklığa yol açabilir. Özellikle doğum sonrası gibi uzun süren izinlerde bir süre sonra takip etmek güç hale gelebilir. HRplan tam da bu noktada şu gibi alternatifler sunarak insan kaynakları yönetimine pratiklik katar:

Mevzuatı en güncel haliyle kullanın!

Dilekçe taslakları ve güncel mevzuat ile hizmet veren HRplan, insan kaynaklarının yeniliklere bakması zorunluluğunu ortadan kaldırır. Halihazırda kendi sistemi içinde buna uygun işlemleri destekler. Bu durumda HRplan ile şu faydaları değerlendirebilirsiniz:

Çalışan bilgilerini sürekli güncel tutun!

Çalışanlara ait demografik ya da diğer bilgiler zaman içinde değişebilir. Bu noktada adres, eğitim, kıdem ya da benzeri verileri güncellemek gerekir. Güncelleme işlemleri için manuel süreçler yerine yazılımı tercih ettiğinizde tüm ekranlar için verileri girmiş olursunuz. Bu durum için HRplan, şu çözümleri vaat eder:

HRplan ile tüm izin süreçleri için etkili çözümler geliştirin!

İhtiyaç duyduğunuz izin talebi alma, onaylama ve takip etme noktasında HRplan ile pratik çözümler elde edebilirsiniz. Bu kapsamda izinler tek bir ekrana düşer ve çalışanın doldurduğu dosyanın yanında ona ait bilgileri görmenizi destekler. 

Doğum sonrası ücretsiz iznin kullanılması için ise halihazırda çalışana tanımlanan 16 haftalık sürecin bitmesi gerekir. Ardından yeni izin dönemi başlar. Bu izin döneminin önceki döneme eklenmesi ve diğer süreçlerin net bir şekilde işlenmesi manuel süreçlerde güçtür. Bu noktada HRplan etkili çözümler sunar.

HRplan’i yakından tanımak ve işletmenize yönelik değerlendirmek için 30 gün ücretsiz deneme fırsatına bakabilirsiniz. Bu sayede bir süreç içinde yazılımın ne gibi faydalar sağladığını görebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğum sonrası ücretsiz izin kaç aydır?

Birçok kadın çalışan için mevzuatta tanımlanan izin süreci yeterli olmayabilir. Bu noktada mevzuatta yeterli olmayan durumlarda yeniden izin alabilecekleri de tanımlanır. Özellikle doğumdan sonra bebeğiyle daha fazla vakit geçirmek isteyen anneler için yasalar belirli bir çerçeve çizer. Bu noktada doğum sonrası 6 aya kadar ücretsiz izin alma hakları vardır.

Doğum sonrası 6 ay ücretsiz izni ne zaman verilir?

4587 sayılı İş Kanunu’nun 74. maddesine göre on altı haftalık doğum izni bittikten sonra çalışan 6 aylık ücretsiz izni kullanabilir. Bu kullanım sırasında diğer izne göre ücret almaz. Fakat iş ile bağı da kesilemez.

6 ay ücretsiz izinde sigorta ödemesi yapılır mı?

Ücretsiz izinler için belirlenen şartlar kapsamında işveren SGK primi ödemesi yapmaz. Dolayısıyla bu izne çıkan çalışanlar sigorta ödemesi almaz.

6 ay ücretsiz doğum izni nasıl kullanılır?

Mevzuat kapsamında kadın işçinin isteği üzerine analık izninin bitiminden sonra altı aya kadar ücretsiz izin hakkı verilir. Bu izin evlat edinme sürecinde üç yaşını doldurmamış çocuk için eşlerden birine ya da evlat eden kişiye de verilebilir. İlgili izni alan çalışan, yıllık izin hakkını kaybetmez. Ayrıca çocuk engelli doğarsa, rapor edilmesi halinde, bu süre 6 aydan 365 güne çıkar.

Diğer Özellikler