BlogKariyer Tavsiyeleri2021’in Gözde Meslekleri

2021’in Gözde Meslekleri

Dünyamızı saran pandemi ile de beraber iş ağı platformları ve uzmanların çalışmalarına göre içerisinde bulunduğumuz yılların ve gelecekteki dönemlerin yükselen meslekleri konusunda tahminlerde bulunabiliyoruz. Dijital becerilerin iyice öne çıktığı çağımızda geride bıraktığımız 2021 yılının en gözde meslekleri sizlerle.  

2021 İçin Beklentiler 

Ruh Sağlığı Uzmanlığı, Profesyonel Danışmanlık gibi eskiye dayanan meslek gruplarında bile bir oyun terapisi, sosyal medya becerisi beklenilen günümüz iş dünyasında dijital mesleklerin ön plana çıkması beklenmekteydi. Lisans derecesi ve ortalaması daha düşük bir yüzdede olmasına rağmen e-ticaret uzmanları en çok rağbet gören mesleklerden biriydi. Elbette ki pandemi ile beraber sağlık personelleri ve hemşireler de oldukça ihtiyaç duyulan mesleklerden bazıları konumuna geldi.  

Dijital Meslekler Öne Çıkıyor 

Günümüz ticaret çağında satış uzmanlarına duyulan ihtiyaç azalmıyor. Satış uzmanlarıyla beraber dijital pazarlama uzmanlarına da ilgi büyük. İş dünyasında dijitalleşme yalnızca direkt ticaret noktasında değil, içerik ve içerik geliştirme, web tasarımı, mobil oyun ve uygulama geliştiriciliği gibi konularda da ilgi büyüyor.  

Değişen Dünya 

Artık yapay zekanın oluşum ve kullanım aşamalarının her noktası iş grupları için ilgi çekici konuma yükseldi. Gittikçe büyüyen bir iş alanı olan yapay zeka konusunda yapay zeka uygulayıcılarına ihtiyaç duyuluyor. Yalnızca yapay zeka ve robotik mühendisliği değil, sanal gerçeklik tasarımcıları, java geliştiricileri, 3D Üretim Mühendisleri ve 3D baskı teknisyenlerine de günümüz ve gelecekte bol bol ihtiyaç duyulacak gibi görülüyor.  

E-Ticaret 

İnternet ticaretinin son yıllarda yükselmesini bu kadar arttıran etmenlerden biri pandemi olarak görülüyor. Pandemi sonrası iyice dijitalleşen toplum market, kıyafet, gündelik alışverişlerini internetten yapmaya çok daha meyilli hale geldi. İnternet ticaretinde virüs konusunda daha risksiz, daha özelleştirilmiş ve kimi zamanlarda ekonomik yönden de daha uygun hale gelebilen bir alışveriş ağı oluşturulduğu için e-ticaret uzmanlarına ilgi büyüyor.  

Finansal Analizciler 

Aktüerya uzmanlığı gibi finansal risk değerlendirmesi ve stratejik planlar yapan finans meslek grupları da yükselişte. Aynı zamanda yine dijitalleşen ticaret dünyası için veri bilimcilere de ihtiyaç duyuluyor. 2021’in gözde mesleklerinin başlarında gelen veri bilimcilerin yanı sıra kredi ve mortgage uzmanlığı da son yıllarda yükselişe geçen finansal bir uzmanlık alanı olarak görülüyor.  

Güvenlik ve Onarım da Ön Planda 

Artık evde bozulma sorunuyla karşılaşabileceğimiz eşyalarımızın sayısı git gide artmaktayken internet ve ağ teknolojileri konusunda güvenlik ve onarım personellerine duyulan ve duyulacak ihtiyacın net bir şekilde arttığını görebiliyoruz. 100 en iyi iş listelerinde başı çeken meslek ise Bilgi Güvenlik Analistleri. 

Zaman Yönetimi En Komple Beceri 

2021 senesi ve önümüzdeki seneler adına ilgi odağı olan meslek gruplarının birçoğunda görebildiğimiz ortak bir beceri mevcut: Zaman Yönetimi. Dünyamız git gide hızlanıyor ve bu aciliyet dünyasında zaman yönetimi konusunda etkin kişiler ön plana çıkıyor. E-ticaret çalışanları, Eğitim Uzmanları, Hemşireler ve daha birçok dijital meslekte zaman yönetimi becerisi gerekiyor. 

Tıp Sektörünün İhtiyaçları 

Epidemiyolog gibi hastalık araştırma ve analiz süreci yürüten meslek gruplarına ve gelişen tıp sektörü için tıbbi danışmanlara, fiziksel terapistlere talep büyümekte. Evde sağlıkla alakalı kişisel bakım yardımcılığı da artış gösteren mesleklerden biri. Bunların dışında diş hekimliği, diyetisyenlik gibi yine sağlık sektöründe bulunan iş alanları da yükselişte. 

Pandemi ve Dijital Dünyanın Etkileri 

Dijital dünya yalnızca internet üzerinden ticaret yapan ya da içerik tasarlayan insanları etkilemedi. Ülkeler arası e-ticaret ağının büyümesi kamyon şoförlüğü gibi mesleklerin de daha fazla talep görmesine ve daha da karlı bir iş kolu olmasına yol açtı. Aynı zamanda sağlık sektöründe de sadece sağlık personeli ihtiyacı yok. İnşaat işçileri bina yapılandırmaları ve kentsel dönüşüm projeleri dışında genişlemeye gitmesi gereken hastanelerin projeleri doğrultusunda da pandeminin belli bir noktasından sonra yükselişe geçti. 

Günden güne değişimi hızlanan dünyamızda günümüz ve yakın gelecekteki gözde meslekler yenileniyor, gelişiyor, dijital çağa evriliyor. Özellikle tıp ve teknoloji alanındaki ihtiyaç ve gelişmeler daha birçok yeni gözde meslek alanlarıyla karşılaşacağımızın kanıtı niteliğinde.  İnsan Kaynakları alanında tüm planlama ve süreçler hakkında çözümler sunan HRplan, kurulum gerektirmeden tüm platformlar üzerinden erişilebilen yeni nesil insan kaynakları yazılımıdır.

Özellikler

Bize Ulaşın

Created by Hipposoft