BlogİK Yönetimiİşe AlımHibrit Çalışma Modeli Nedir?

Hibrit Çalışma Modeli Nedir?

Pandemi ile beraber günden güne yaygınlaşan bir çalışma modeli olan hibrit çalışma, aynı hafta içerisinde hem iş yerinden hem de evden çalışan insanları içeriyor. Hibrit çalışma modelinin kalıcılığı ve faydaları uzmanlar tarafından tartışılan konulardan biri olsa da tıpkı evden çalışma modeli gibi yaygınlaşmaya devam ediyor. 

Pandemi Sonrası Neden Yaygınlaştı? 

Teknolojik altyapı ve dijital dönüşümlerin de yardımıyla beraber pandemi döneminde hibrit çalışma daha çok tercih edilmeye başlandı. Hibrit düzende çalışanlar haftanın belirli günlerinde iş yerinde bulunuyorlar. Böylece iş yerinde aynı anda bulunan insan sayısı daha az oluyor. Aynı zamanda insanların iş yerine gidiş günleri de farklılaştığı için şehirlerin trafik yükünü de azaltabileceği tahmin ediliyor. 

Hibrit Çalışma Modelinin Türleri Nelerdir? 

Klasikleşen iş yerinde çalışma metodu yerine çeşitli çalışma modellerinin ortaya çıkmasıyla beraber işe başvuran insanların kafasında olan sorulardan biri de ne tarz bir çalışma modelinde çalışılacağı oluyor. Çalışma modeli ve bunun detayları işveren ve çalışanın talepleri doğrultusunda şekilleniyor. Örneğin hibrit modelde hafta hafta ya da vardiyalı olarak da çalışılabiliyor ancak en yaygın modelin haftanın günlere ayrıldığı model olduğu söylenilebilir. Ofis merkezli model, tamamen esnek model, uzaktan çalışma öncelikli model, bölünmüş hafta modeli ve isteğe bağlı model hibrit çalışma modellerinden bazılarıdır. 

Hibrit Ofis Nedir? 

Hibrit ofis için çalışanların ekiplere ayrılarak ofise gelecekleri zamanlara göre bir program oluşturulması gerekiyor. Hibrit ofis haftanın günlerini çalışanlara bölerek yapılabiliyor veya 8 saatlik mesai saatinin 4 saatinin iş yerinde 4 saatinin ise evde geçirildiği bir sistem de olabiliyor. Gittikçe kullanımı artan hibrit ofis sisteminin zamanla her firma tarafından kullanılabileceği düşünülüyor. 

Hibrit Çalışma Modelinin Avantajları Nelerdir? 

Hibrit çalışma modelinde bulunanlar zaman açısından daha tasarruflu ve özelleştirilmiş imkanlara sahip. Sabah iş yerine varmaya ve akşam iş yerinden dönmeye dair yaşanan tüm süreçler yerine doğrudan işe başlama imkanına sahipler. Zaman ve enerji tasarrufunun yanı sıra, iş yerinin konforundan memnun olmayan çalışanlar örneğin kendi odası olmayan ya da gürültüden rahatsız olan kişiler evden çalıştıkları günlerde kendi arzu ettikleri şekilde çalışma alanlarını şekillendirebiliyorlar. İş yerinde çalıştıkları zamanlarda ise hibrit çalışma düzeninden dolayı her çalışan aynı anda iş yerinde bulunmadığı için daha geniş çalışma alanlarına sahip olabiliyorlar veya yaşanabilecek gürültü gibi dikkat dağıtıcı etkenlerle karşılaşmıyorlar. Evden çalışma sisteminden daha farklı olarak iş yerinden ve iş yerindeki çalışanlardan da tamamen kopmadan işe odaklanabilme imkanı buluyorlar. Zaten evden çalışma yerine hibrit sistemin kullanılmasının bir nedeni de iş yerine olan bağlılığı ve aidiyet duygusunu korumak olarak görülüyor. 

Hibrit Çalışma Modelinin Dezavantajları Nelerdir? 

Hibrit düzende çalışanlar evlerinde çalıştığı dönemlerde kendi konfor alanlarında bulunduklarından işe odaklanmak konusunda zorluk yaşayabiliyorlar. Zaman açısından da sorun yaşayabilen çalışanlar, iş yeri çalışma sistemindeki gibi belirli mesai saatlerinde çalışmak yerine günün her vaktinde işle alakalı taleplerle karşılaşabiliyorlar. Böylece zaman zaman iş yeri stresi ile ev konforu arasındaki duvar yıkılabiliyor. Bu duvarın yıkılmasıyla oluşan belli karmaşalar da çalışanların odaklanmasını etkileyebiliyor. Aynı zamanda işverenler de bu özgür ve özelleştirilmiş çalışma saatlerinin ihmalkarlığa yol açma ihtimalinden çekinebiliyor. 

Hibrit Modele Geçişte Nelere Dikkat Edilmeli? 

İşverenler hibrit modelde çalışanlara verilen özgürlüğün karşılığını almayı umut ediyorlar. Hibrit modelden maksimum verimi alabilmek için öncelikle dijital dönüşüme adapte olmalı. Aynı zamanda özellikle iş akışının aksamaması, bunun için de çalışanlar arası iletişimin hem teknolojik hem de ulaşılabilirlik açısından iyi olması gerekiyor. Bu süreçte yöneticilerin en önemli sorumluluklarından biri ise empati. Çıkabilecek sorunlara karşı anlayışlı ve çözüm odaklı olmaları gerekiyor. Bu empati sayesinde çalışan ve yönetici arasındaki güven duygusunun gelişimi de hibrit modele olumlu etkilerde bulunuyor. Bunların yanı sıra şirket kültürüne yapılan yatırımlar ve iyileştirmeler ile esnek saatlere sahip hibrit sistemler olumlu yanlarını daha çok gösterme imkanına sahip oluyor. 

Günden güne popülerliği artan, birçok firma tarafından kullanılan hibrit çalışma modelleri yalnızca pandemi döneminde yaygınlaşan bir yöntem değil, iş hayatının geleceğine uzanan bir çalışma modeli olarak görülüyor. HRplan'ı 30 gün ücretsiz deneyin!
Hemen formu doldurun ve uzmanlarımız şirketinize uygun çözümler için sizi arasın.
HRplan'ı 30 gün ücretsiz deneyin!
Hemen formu doldurun ve uzmanlarımız şirketinize uygun çözümler için sizi arasın.