HRplan ile yıllık izin haklarını ve hak edişlerini kolayca yönet!

HRplan, insan kaynakları yönetimi için sayısız fırsat sunar. Sunduğu fırsatlar arasında çeşitli otomasyonlar ve özellikle yıllık izin noktasında avantajlar vardır. 

HRplan’e şimdi geçerek şu avantajları keşfedebilirsiniz:

  • Yıllık izin talepleri için fiziksel kağıtlarla uğraşmak yerine tamamen dijital ortamda anlık talepleri alabilirsiniz.
  • Zaman ya da mekan fark etmeksizin tüm cihazlarınızdan erişebilirsiniz.
  • Hesaplama, yazılım içinde otomatik olarak gerçekleşir. Herhangi bir uğraşa gerek kalmadan anında izin gün sayısını görüntüleyebilirsiniz.

HRplan’ı 30 Gün Ücretsiz Deneyin!

HRplan ile zamana ve mekana bağlılığınızı azaltın!

Birçok işletme Excel ya da benzeri programlar kullanarak tek bir cihaz üzerinden işlemleri yürütmeye çalışır. Özellikle çalışanın gelemediği ya da o gün dışarıdan iletmesi gerektiği durumlarda belge akışı sekteye uğrar. Bu noktada HRplan zaman ya da mekan gibi kavramlara bağımlılığınızı azaltır. HRplan ile şu faydalardan yararlanabilirsiniz:

Yıllık izin hakları hesaplama için HRplan’i kullanın!

Farklı uygulamalara ya da araçlara gerek duymadan tüm personellerinize dair bilgiler HRplan içinde kayıtlı olur. Bu noktada hesaplamak istediğiniz izin süreçlerini tek tıkla gerçekleştirebilirsiniz. HRplan’in, insan kaynakları programı olarak şu gibi artıları vardır:

HRplan ile sorunsuz izin planlaması yapın!

Yıllık izin hesaplaması yaparken gözünüzden kaçan noktalar olabilir. Özellikle manuel yapılan hesaplamalarda bu oldukça normaldir. Bu durumda HRplan ile tamamen yazılıma güvenerek hesaplama yaparsanız yüzde yüz doğru sonuçlar elde edersiniz. Dolayısıyla HRplan şunları sağlar:

HRplan ile izin yönetimi sandığınızdan çok daha kolay!

İzin hesaplama süreci, birçok noktaya dikkat etmek gerektiği için uzun sürebilir. Bu noktalar arasında çalışanın kıdem seviyesi, daha önce yıllık izin kullanıp kullanmadığı ve işteki pozisyonu vardır. Bu kapsamda yıllık izin hesaplama gerçekleşir. HRplan tüm bu süreçleri kolaylaştırarak şu artıları sağlar:

Verimliliği bugünden artırın: HRplan’i şimdi deneyin!

Yenilikçi çözümlere şans verdiğinizde işletmenizin insan kaynakları alanındaki hızlı sürecine tanıklık edeceksiniz. Bu noktada HRplan sayısız deneyimi sunmaya hazırdır. Dilerseniz 30 gün ücretsiz deneme ile programı şimdi keşfedebilirsiniz. 

Sorunsuz izin yönetimi, hız ve memnuniyet için HRplan kullanıma hazır bir yazılımdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yıllık izin hesaplama mevzuata göre nasıldır?

Çalışanlar kıdem seviyelerine göre belirli bir zaman sonra yıllık izin kullanmaya hak kazanır. Bu zaman dilimi özel sektör çalışanları için ilk yılın tamamlanmasıyla başlar. İlk yıldan sonra artık çalışan yıllık izin kullanabilir duruma gelir. Elbette her çalışanın kıdemi farklı olduğu için izin süreleri de ayrışır. Bu noktada personeller arasında kıdeme göre sıralama yapmak ve yıllık izinleri düzenlemek önemlidir.

 

İş Kanunu kapsamında, bir iş yerinde bir yıldan uzun süredir çalışan personel için yıllık izin hakkı doğar. Çalışan izin zaman dilimini belirleyip talep ederek bu hakkını kullanabilir. Bu kapsamda çalışan için yıllık izin gün sayısı şu şekilde belirlenir:

  • 1-6 yıl arası 14 gün
  • 6-15 yıl arası 20 gün
  • 15 yıl ve üzeri 26 gün
  • 18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyükler için en az 20 gün
HRplan ile izin talebi oluşturma ve onaylama nasıl gerçekleşir?

HRplan, arayüz açısından kolaylıkla alışılabilen bir yazılımdır. Bu yazılıma gerek personel gerekse yönetici olarak kaydolabilirsiniz. Kaydolduktan sonra “İzin talebi oluşturma” bölümüne gelerek ilgili talebi İK departmanına iletebilirsiniz. Anlık olarak İK departmanı ilgili izni görecektir. O anda onay vererek ya da reddererek süreç hakkında sizin bilgilendirir.

HRplan ile insan kaynakları yönetiminin iş yükü nasıl azalır?

HRplan, tüm süreçleri otomasyonlaştırdığı için insan kaynakları departmanı basit işlemlerle uğraşmak durumunda kalmaz. Özellikle elden verilen belgelerin sisteme girilmesi, taleplerin uzun süre bekletilmesi ya da personellere ilişkin belgelerin toplanması gibi süreçler HRplan ile minimize edilir. Bu sayede iş yükü azaldığı için İK departmanı daha çok stratejik hamleler içinde olur. İşletmenin kalkınmasına, çalışanların memnuniyetini artırmaya ve gelen talepleri anlık olarak yönetmeye çalışır. İş yükünün azalmasıyla işletmenin her açıdan daha iyi bir noktaya taşınması mümkün olur. Bu noktada yenilikçi adımlar atmak son derece önemlidir.