HRplan ile yıllık izin süreleri hesaplama çok daha kolay!

İnsan kaynakları faaliyetleri arasında en önemli konulardan biri yıllık izin süreleri hesaplamadır. Özellikle işletmenin stratejik açıdan plan yapabilmesi için bu sürelerin öncesinde belirlenmesi önemlidir. 

HRplan ile yıllık izin hesaplama yaparak şu gibi faydalar elde edebilirsiniz:

  • Yıllık izin talepleri alabilirsiniz. Bu talepler anlık olarak sisteme düşeceği için anında haberdar olabilirsiniz.
  • Talepleri onaylarken şirketinizi o dönem aralığı için ayarlayabilirsiniz. Bu ayarlamada çalışan açığını farklı iş bölümleri yaparak ya da bazı işleri ileri döneme alarak kapatabilirsiniz.
  • Yıllık izin süresinin ne kadar olacağını, ne zamanda başlayıp biteceğini ve kalan izin günlerini istediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz.

HRplan’ı 30 Gün Ücretsiz Deneyin!

Yıllık izin takibi HRplan’de!

Çalışanlarınızın ne zaman işe döneceğini bilmek, işletmenizin geleceğini planlarken stratejik önem arz eder. Bu süreçte anlık takip edebileceğiniz gün sayısı ve diğer ayrıntılar ile etkili kararlar alabilirsiniz. Yıllık izin takibi için HRplan şu avantajları sunar:

İzin süreçlerine her yerden ulaşın!

Zaman ya da mekan fark etmeksizin istediğiniz yerden yıllık izin takibi yapabilirsiniz. Bu noktada sadece arayüz içindeki araçları kullanabilirsiniz. İzin takibini zamana ve mekana bağlı olmadan yaptığınızda şu faydaları görebilirsiniz:

Personel bilgilerini yakından ele alın!

Personellere ait kişisel bilgileri yakından incelemek ve anlık görüntülemek tek bir arayüz ile çok daha kolaydır. Bu noktada HRplan ile şu avantajları yakalayabilirsiniz:

Yıllık izin hesaplama artık çok daha kolay!

Manuel olarak işlemleri gerçekleştirmek istediğinizde yıllık izin hesaplama gibi etkinlikleri tek tek yapmanız gerekir. HRplan içinde ise bu tamamen otomatik hesaplanır. Bu sayede İ K yazılımı ile şu kazanımları elde edebilirsiniz:

İşletmeniz için doğru ve etkili çözümler HRplan’de!

İşletmeniz için kapsamlı bir çözüm arıyorsanız HRplan fırsatlarını inceleyebilirsiniz. İçerisinde izin takibinden envanter yönetimine kadar tüm çözümler keşfedilmeye hazırdır. Bu noktada HRplan’e geçmek için yazılıma işletmenize dair verileri girebilirsiniz.


30 gün ücretsiz deneme ile programı yakından tanımanız da mümkün! Hemen şimdi deneme fırsatını değerlendirerek İK çözümlerini keşfedebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yıllık izin takip programı nedir?

Yıllık izin takibi için işletmeler yazılımlara ya da Excel gibi programlara başvuru yapar. Başvurma nedenleri arasında ilk sırada fiziksel alanda takip yapmanın güçlüğü gelir. Gerek dosyaların kaybolması gerekse zamanında müdahale edilememesi gibi durumlar iş süreçlerini aksatır. Ayrıca üst üste gelen izin taleplerini yönetmek fiziksel ortamda çok daha zordur. Bu kapsamda Excel ya da yazılımlar iş yükünü azaltır. Özellikle yıllık izin takip programı için yazılım kullandığınızda talepleri anında alıp yönetebilirsiniz. Yine personele dair bilgiler sistemde kayıtlı olduğu için iş planı oluşturma süreciniz hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Yıllık izin hesaplama nasıl yapılır?

Yıllık izin hesaplama için çalışanın memur olup olmadığı önemli bir kıstastır. Ardından işe başlama tarihi ele alınır. Bunun üzerinden çalışan için izin süresi hesaplanabilir. 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde çalışanın yaşı ve iş yerindeki kıdemi önemlidir. Bu noktada hak kazanacağı yıllık izin gün sayısı şöyledir:

  • 1-6 yıl arasındaki kıdemli çalışan için 14 gün
  • 6-15 yıl arasındaki kıdemli çalışan için 20 gün
  • 15 yıl ve üzeri kıdemli çalışan için 26 gün
  • 18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyükler için en az 20 gün
Yıllık izin süreleri İK açısından neden önemlidir?

Yıllık izin hakkında detayları bilen İK, iş yönetimini daha iyi ayarlayarak geleceğe yönelik plan yapabilir. Bu noktada hangi çalışanın kaç gün izin kullanacağını ve halihazırdaki pozisyonunu ele alır. Otomatik hesaplama ile gördüğü yıllık izin süresi, İ K tarafından yıldızlanır. Özellikle talepler geldiyse ya da gelmeye yakın bir dönemse bunu otomasyonlar aracılığıyla takip etmek süreci daha kolay hale getirir. Dolayısıyla HRplan yazılımı sayesinde tüm bu süreçleri yönetebilirsiniz.