BlogEnvanter ve Zimmet Yönetimiİnsan Kaynaklarında Zimmet Yönetimi

İnsan Kaynaklarında Zimmet Yönetimi

Zimmet Yönetimi

Zimmet yönetimi kurumlar için büyük önem taşıyor. İnsan kaynaklarınca kurumların sahip oldukları envanterin kayıtları tutuluyor, durumları güncelleniyor ve en doğru kişilerle eşleştiriliyor. Dijitalleşmenin yaşandığı günümüzde zimmet yönetimi bulut tabanlı yazılımlarda yapılıyor. Peki, bu konunun detayları nelerdir, gelin bir göz atalım. 

Zimmet Yönetimi Ne Demektir? 

Bir kurumda çalışan personellere tahsis edilen farklı model ve işlevlerdeki telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, araçlar insan kaynakları tarafından zimmet yönetimi adıyla denetlenip düzenleniyor. İnsan kaynakları bu yöntem ile kurum içindeki fiziksel varlıkları koruma altına alıyor ve çalışanlar arasındaki kullanımları zimmet yönetimi ile takip edebilme fırsatı yakalıyor.  

Çalışana tahsis edilmiş arabanın benzin fişlerini, yaptığı kilometreyi, telefon faturasını, arıza ya da tamirat durumlarını takip etmek, bir sorunla karşılaşıldığı zaman en kısa sürede en etkili çözümü uygulayabilmek kurumlar için elbette ki büyük önem taşıyor. Bu gibi durumlar karşısında insan kaynakları tarafınca zimmet yönetimi uygulaması en etkili sonucu ortaya koyuyor. Küçük işletmelerde insan kaynakları tarafından zimmet yönetimini gerçekleştirmek daha kolayken büyük işletmelerde bir hayli yüksek olan çalışan sayısı sebebiyle bu yönetimi geleneksel yollarla yapmak bir hayli zaman alıyor. Peki, böyle bir durumda yapılması gereken nedir? Böyle bir durumda insan kaynakları departmanları takiplerini bulut tabanlı sistemler aracılığıyla yapıyor ve hem zamandan hem de iş yükünden tasarruf ediyor. 

Dijital Çağın Katkısıyla Zimmet Yönetimi 

Zimmet yönetiminde, doğru ekipmanın en uygun kişiyle eşleşmesi gerekiyor ki etkili bir sonuca ulaşılsın, aksi takdirde zamanda, üretimde ve motivasyonda kayıplar yaşanıyor. Bu da bize zimmet yönetiminin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Örneğin sürekli tasarım yapması ve çeşitli nitelikli programları kullanması, maillere cevap vermesi, çevrim içi toplantılara katılması gereken birine tahsis edilecek bilgisayarın tüm bu ihtiyaçları sorunsuz bir şekilde karşılayabiliyor olması gerekiyor. Var olan demirbaşların kaydının tutulması, bakımlarının yapılması ve yeni eklenen demirbaşların listesinin yapılması da insan kaynakları zimmet yönetiminin bir başka boyutunu oluşturuyor. 

İnsan Kaynakları ve Zimmet Yönetimi İlişkisi 

Bulut tabanlı yazılımlar insan kaynakları departmanlarına büyük kolaylık sunuyor, zimmet yönetimi için tasarlanmış modüller de bu kolaylıklardan biri. Bu zimmet yönetimi modüllerinde demirbaşların envanterleri kolaylıkla çıkarılıp, kontrol altında tutulabiliyorken çalışanlara zimmetlenmiş unsurların takibi de rahatlıkla yapılıyor. Yeni zimmetlerin eklenip, çıkarılması kolaylıkla ve hızlıca yapılıyor. Tüm bunların yanı sıra varlıkların fiziksel durumları ve gerektiği durumlarda alınacak kararlar, yapılacak eylemler de rahatlıkla görülüyor. 

Zimmet yönetimi modüllerinde insan kaynakları garanti sürelerini, yapılması gereken bakımları takip ediyor. Varlıkların veriliş tarihleri ve geri alınacak tarihleri sisteme işleniyor. Varlıklarla ilgili yapılması gereken bir durum meydana geldiğinde yazılım, otomatik olarak yetkili kişilere bu durumu belirtiyor. Bu yazılımlar aracılığıyla envanter takibi kısa sürede yapılarak kurumun varlıklarından haberdar olmasını sağlıyor. İnsan kaynakları da bu kolaylık sayesinde envanter dökümlerinde yıl içinde kontrol edilerek demirbaşlara yapılacak yatırımları ortaya çıkarıyor ve bu sayede hangi demirbaşın bakıma ve onarıma ihtiyacı varsa yazılımlar sayesinde ortaya çıkıyor. 

Gelişen ve dijitalleşen dünyada insan kaynaklarının karşılaştığı sorunlara hızlı ve etkin çözümler getirmesi bekleniyor. Bu yüzden çalışanlara zimmetlenmiş eşyalarla ilgili herhangi bir problemin zamanı ve mekânı düşünmeden hızlıca çözüme kavuşturulması gerekiyor. Bulut tabanlı yazılımlar insan kaynakları uzmanlarına bu özgürlüğü sunarak yeni çağda onların üretimine yardımcı oluyor. Bulut tabanlı yazılımlara internet erişiminin olduğu her yerde ulaşılması da insan kaynakları departmanlarına ve bu bilgilere ulaşmak isteyenlere büyük kolaylık sağlıyor.  

Zimmet Yönetiminde Önemli Noktalar 

Demirbaşları çalışanlara doğru şekilde dağıtabilmek için ihtiyaç analizi yapılması çok önemlidir. Kimin neye ihtiyacı olduğu bilindiği takdirde üretim artacak ve doğru eşyanın doğru personelle eşleşmesi sonucunda tasarruf sağlanacaktır. Çalışan sayısı yüksek şirketler çevrim için zimmet takibi modüllerini kendi bünyeleri için çok daha uygun görüyor. Böylece insan kaynaklarının yükü hafiflerken, detaylı bilgi ile güncellik sürdürülüyor.  İnsan Kaynakları alanında tüm planlama ve süreçler hakkında çözümler sunan HRplan, kurulum gerektirmeden tüm platformlar üzerinden erişilebilen yeni nesil insan kaynakları yazılımıdır.

Özellikler

Bize Ulaşın

Created by Hipposoft