Mazeret izinleri için HRplan’in kolay ve etkili yönetimini değerlendirin!

İşverene bağlı çalışan özel sektör çalışanlarının, acil durumlarda aldığı izinlere mazeret izinleri denir. Bu izinler kişiseldir ve o anki hayatın akışında gerçekleşir. 

Mazeret izinleri için fiziksel dilekçeler almak ya da karmaşık bir sistem içinde çalışmak yerine düzenli bir yol izleyebilirsiniz. Bu noktada 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde HRplan şu başlıklarda gerçekleşen mazeret izni taleplerini alır:

  • Evlilik 
  • Evlat edinme 
  • Birinci dereceden yakınını kaybetme 
  • Eşin doğum yapması
  • Çocuğun hastalanması 
  • En az yüzde 70 oranında engelli çocuğa sahip olma ve çocuğun tedavi sürecinde olması

HRplan’ı 30 Gün Ücretsiz Deneyin!

Tüm mazeret izinleri, HRplan ile tek bir ekranda!

Mazeret izni talepleri, herhangi bir zaman diliminde zorunlu olarak gelişebilir. Kişiler bu talepleri ileterek yasal haklarını bir süre kullanmak ister. Bu noktada farklı izin türleri öne çıkar. Bu izin türlerine göre doğru talepleri almanız için HRplan şu fırsatları sunar:

Mevzuata göre izin sürelerine erişin!

HRplan, güncel yasal düzenlemeleri takip ederek doğru izin sürelerini sisteme getirir. Bu sayede ölüm izni, babalık izni ya da evlilik izni gibi çeşitli izin türleri için ekstra süre hesaplamanıza gerek yoktur. Bu süre ekranda otomatik olarak çıkar. Dolayısıyla insan kaynakları departmanı vakit alan bir iş yükünden kurtulmuş olur. HRplan yasal düzenlemeler noktasında şu artıları sunar:

Takvim gününe göre düzenleme yapın!

Mazeret izinleri, diğer izin türlerinden farklı olarak takvim gününe göre çalışır. Örneğin Cumartesi günü evlendiyseniz 3 günlük mazeret izniniz vardır. Dolayısıyla Pazartesi günü izin bitimi olur. Bu kapsamda elbette işveren de süreyi uzatabilir. HRplan, takvim gününe göre otomatik düzenleme özelliği ile İ K yönetimine şu artıları sunar:

İzinleri filtreleme seçenekleri ile kategorilere ayırın!

Her çalışan farklı mazeret izin talebi ile gelir. Dolayısıyla bu talepleri filtreleyebilmek adına kategorilere ayırmak gerekir. Bu noktada HRplan, otomasyonu destekleyen çözümler sunar. Bu çözümler arasında şu noktalar vardır:

HRplan ile dijital çözümleri değerlendirin!

İnsan kaynakları yazılımı olarak öne çıkan HRplan, sunduğu etkili çözümlerle İK yönetiminin ilgisini çeker. Fakat birçok kişinin aklında bu programın ne kadar kullanışlı olduğuna dair soru işaretleri olabilir. Bu kapsamda yazılımı denemeniz için 30 gün ücretsiz deneme fırsatı vardır.

Deneme sürecinde önceki programlarla karşılaştırma yaparak yazılımı objektif bir şekilde ele alabilirsiniz. Bu sayede işletmenize nasıl bir değer katacağını anlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Mazeret izni nedir?

Bir çalışanın anlık olarak özel hayatında gerçekleşen bir gelişme sebebiyle kullandığı izin mazeret iznidir. Bu izin türüne; evlilik, ölüm, babalık, evlat edinme ve çocuğun hastalanması gibi mazeret durumları girer. Genellikle 3 gün süresi olan izinler, işverenle anlaşma yapılırsa daha da uzayabilir. Ayrıca bu izin türü takvim gününe göre hesaplanır. Dolayısıyla iş günleri dışında süreç başlar.

Mazeret izni ücretli midir?

Bu izin acil durumlarda kullanıldığı için ücretli izindir. Dolayısıyla kişi herhangi bir maaş kesintisi yaşamaz. Yine bu izin uzarsa ve yasal sınırı aşarsa işverenle anlaşma dahilinde ücretli ya da ücretsiz olarak sürebilir.

1 yıl içinde kaç defa mazeret izni kullanılabilir?

Mazeret izinleri 1 yıl içinde yasal olarak bir sefer kullanılabilir. Fakat bu noktada en az yüzde 70 engelli çocuğa sahip olan çalışan için 1 yıl içinde birden fazla tedavi öne çıkabilir. Dolayısıyla 1 yıl içinde tek seferde ya da bölünerek 10 gün mazeret izni çalışana tanımlanır. Bu haktan yararlanmak için kişinin hastalık raporu iletmesi önemlidir. Aynı zamanda bu izni çalışan ebeveynlerden biri kullanır.