Özel sektörde yıllık izin taleplerini HRplan ile yönetin!

İzin süreçleri kapsamında, halihazırdaki şirket işleyişini korumak ve bu süreçte çalışanlar arasındaki izinleri takip etmek gerekir. Yıllık izin talepleri takibi ise manuel süreçlerde karmaşıklıklara sebep olabilir. 

HRplan ile özel sektörde yıllık izin taleplerini şu avantajlarla yönetebilirsiniz:

  • Anlık talep alma ve talebi tek bir arayüz içinde görüntüleme imkanı sunar.
  • Kategorilendirme seçenekleriyle bakmak istediğiniz çalışanlarınızı anında görüntülemenizi sağlar.
  • Çalışanların kalan izin zamanlarını göstererek planlamaları etkili yapmanızı destekler.
  • İzin süresi değişimlerini birkaç tıkla gerçekleştirerek sisteme kaydeder.

HRplan’ı 30 Gün Ücretsiz Deneyin!

Yıllık izin talepleri yönetimi hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Birçok işletme, yıllık ve diğer izin türleri için etkili bir sisteme ihtiyaç duyar. Bu sistem içinde izinleri görmek, kalan süreleri incelemek ve hızlı talep almak mümkün olmalıdır. Bu noktada öne çıkan HRplan insan kaynakları yazılımı ile şunları gerçekleştirebilirsiniz:

İzin türlerine göre filtreleme seçenekleri HRplan’de!

Çalışanlar ihtiyaçlarına göre farklı izin türlerinde talep oluşturabilir. Bu türler arasında yıllık izin, saatlik izin, günlük izin, babalık izni, analık izni ya da ücretsiz izin vardır. İlgili seçeneğe göre talep oluşturan çalışan, sistem üzerinden onay ya da red mesajını anında alır. Bu yönüyle HRplan özellikleri arasında şunlar vardır:

Yıllık izin takvimi HRplan’de!

Çalışanlar kıdemlerine göre belirli sürelerde yıllık izin yapma hakkı kazanır. Bu kapsamda özel sektör çalışanları için bir yıldan itibaren yıllık izin süresi hesaplanır. Yıllık izin hesaplama ve izin takvimi takibi, tek bir yazılım içinde HRplan’de gerçekleşir. Buna göre şu gibi artılar öne çıkar:

Hatasız İK yönetimi HRplan ile mümkün!

İnsan kaynakları alanında faaliyet gösteren çalışanlar için verileri güncellemek, tüm cihazlarda aynı kaynakları görmek ve bunları doğru bir şekilde yönetmek kimi zaman güçtür. Bu noktada mevzuata göre şekil alan HRplan, güncel verilerle etkili bir İK yönetimi yapmanızı sağlar. Şu gibi artıları ile insan kaynakları yönetimini hatasız bir noktaya taşır:

Özel sektörde İK çözümleri HRplan’de!

Yıllık izin takibinden envanter yönetimine kadar ihtiyaç duyduğunuz tüm çözümleri tek bir yazılım içinde değerlendirebilirsiniz. Bu yazılım, herhangi bir programa bağlı olmadan direkt tarayıcıda açıldığı için istediğiniz cihazdan erişim sağlamanızı mümkün kılar. 

İşletmeniz için ne gibi çözümler sunacağını keşfetmek istiyorsanız 30 gün ücretsiz deneme yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yıllık izin talepleri nedir?

1 yıldan uzun süre çalışan personeller için mevzuata göre yıllık izin kullanma hakkı vardır. Bu hak çerçevesinde personel, özel sektörde, 1-6 yıl çalışma süreci için 14 gün izin kullanabilir. Bu izin süreci 6-15 yıl için 20 gün, 15 yıl üzeri için ise 26 gündür. Yine bu süreçte çalışan 18 yaşından küçükse veya 50 yaşından büyükse izin gün sayısı en az 20 gündür. Yıllık izin talepleri de personeller tarafından izin kullanmak istediklerinde insan kaynakları departmanına dilekçe ile gönderilir. Bu fiziksel dilekçe yerine HRplan ile yazılım üzerinden talep iletmek mümkündür.

Yıllık izin takip Excel programı, İK yönetimine katkı sağlar mı?

Yıllık izin takibi işletmeler açısından kritik bir süreç olduğu için bu duruma yönelik çeşitli çözümler vardır. Özellikle fiziksel talep almak yerine tüm süreci dijitalde tutmak isterler. Bu noktada ilk olarak Excel gibi programlar öne çıkar. Yıllık izin takibi için Excel kullanımı, hesaplama ve takvim gibi özellikler için tercih edilebilir. Fakat izin talep alma ya da çalışana ait verileri detaylı görme gibi dijital çözümler sunmaz. Dolayısıyla tam olarak katkı sağladığını söylemek güçtür. Bu program yerine HRplan İK yazılımı kullandığınızda, yalnızca izin sürelerini görmekle kalmayıp talepleri direkt tek ekrandan alabilirsiniz. 

Yıllık izin takibi neden önemlidir?

Yıllık izne çıkan çalışan yerine işletme içinde aynı pozisyon olmayabilir. Bu süreçte çalışanın yürüttüğü işler sekteye uğrayabilir ve işletmeyi belirli bir dönem zor durumda bırakabilir. Dolayısıyla yıllık izin takibi yapmak ve pozisyonlara göre izin süreçlerini ayarlamaya çalışmak önemlidir. Bu durumda çalışanların birbiriyle çakışmaması, dönüşümlü izne çıkması ve yürüttüğü işte majör bir aksaklığın gerçekleşmemesi gerekir. HRplan ile etkili bir izin takip yönetimi sağlayarak süreci kontrol altında tutabilirsiniz.

İK yazılımı üzerinden izin talepleri nasıl alınır?

Yıllık izin ya da diğer izin türleri için talep iletmek isteyen personel, sisteme giriş yaparak taslakta bekleyen dilekçeleri doldurabilir. Ardından İK’ya iletmek üzere son defa kontrol edip gönderebilir. Gönderimin hemen ardından insan kaynakları departmanı yazılım ekranında görebilir.