Blogİzin İşlemleriYazılım Mı Excel Mi? İşte Personel İzin Takip Excel Kullanımının 5 Riski

Yazılım Mı Excel Mi? İşte Personel İzin Takip Excel Kullanımının 5 Riski

İK yazılımları ile daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bir işletme olarak personellerinizin çalışma süreçlerini yakından takip etmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Personellerin yıllık izinleri, performansları, onlarla ilgili temel bilgileri ve hangi departmanda faaliyet gösterdikleri gibi noktalar bir tablo içinde düzenli olarak takip edilmelidir. Bu noktada geliştirilen personel izin takip Excel kullanımı işletmeler arasında oldukça yaygındır. Yıllık izin takibi Excel aracılığıyla düzen oluşturmaya çalışabilirsiniz. Bu noktada atlanan durum ise Excel işçi takip programı üzerinden gidildiğinde işletmenizde bir karışıklığın olabileceğidir. Yöneticilerinizin ve çalışanlarınızın böyle bir tabloya erişimi her zaman olmayabilir. Yine deneyim açısından birçok kullanıcı bu tabloyu kullanmakta zorluk çekebilir. Aynı zamanda verileri güvenli bir şekilde saklamak, Excel dosyası ile pek mümkün değildir. Özellikle bu çizelgenin birçok aşaması manuel olarak değiştirileceği için işlemleri gerçekleştirmek zor olabilir. Personel izin takip için geliştirilen insan kaynakları yazılımı ise yalnızca yıllık izinlerin değil daha birçok sürecin gerçekleşmesini destekler. Dolayısıyla gelişen dünyadan geride kalmamak için yazılım programlarına yönelmek, işletmeler açısından çok daha pozitif olacaktır.

Aşağıdaki başlıklar çerçevesinde yıllık izin takip çizelgesi hakkındaki detaylara yer verilerek neden ik yazılımı seçeneklerinin daha avantajlı olduğuna değinilecektir:

Excel İşçi Takip Programı Nedir?

Microsoft Excel kurulu olan bir bilgisayarda personellere ait bilgilerin girilmesiyle yıllık izinlerinin hesaplanmasını ve takip edilmesini sağlayan araç, Excel işçi takip programıdır. Bu program aracılığıyla; çalışanlarınızın izin sürelerini hesaplayabilirsiniz. Ayrıca kullandıkları yıllık izinleri aylık takvim ile görebilirsiniz. Anlık izin belgesi onaylayarak işlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Yıllık izin takibi Excel kullanımı ile çalışanlarınıza ilişkin bilgileri, izinleri ve görev tanımlarını görüntüleyebilirsiniz. Elbette bu izinler arasında işe dönüş tarihleri de yer alır. Bunların Excel araçlarıyla otomatik hesaplanması sonucu birçok veriye ulaşmak mümkündür. Yalnızca verilerin güncelliği ve doğruluğu noktasında bazı endişeler söz konusudur.

Personel İzin Takip Excel Kullanımının 5 Gizli Tehlikesi!

Excel kullanan bir işletme uzun uğraşlar ile farklı alanlar için hesaplamalar yaparken.

Excel kullanan bir işletme uzun uğraşlar ile farklı alanlar için hesaplamalar yaparken.

Excel programı üzerinden çalışanlarınızın yıllık ve diğer türdeki izinlerini takip etmeniz mümkündür. Elbette bu programla sınırlı bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz. İşletmeniz için strateji geliştirmek istediğinizde bu araç ile doğru adımlar atabilmeniz güçtür. Dolayısıyla personel izin takibi için Excel kullanımı şu gibi noktalarda işlevsel değildir:

  1. Yıllık izin takibi programını Excel üzerinden gerçekleştirdiğinizde yalnızca bu alanda raporlamalara sahip olursunuz. Çalışanlarınızın performansını, niteliğini ve diğer açık pozisyonları keşfetmek güçtür.
  2. Yıllık izin takibi Excel, İK alanında yeterli bir çözüm sunmaz. Bunun yanında farklı araçlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Farklı araçlara yeniden tüm verileri girmek, bu araçlara alışmak ve işlevsel olarak kullanmak ise zaman alır.
  3. Yıllık izin programı, tek bir panelle sınırlıdır. Çalışan bilgileri farklı amaçlarla kullanılamaz. Stratejik raporlara ulaşmak güçtür. Sınırlı bir kullanım sunan Excel ile ihtiyaç duyulan noktalarda çalışılamaz.
  4. Yıllık izin takip çizelgesi kullandığınızda çalışanlarınızı yalnızca verilerle tanırsınız. Onların performansı hakkında detaylı bilgiye sahip olamazsınız. Ayrıca çalışanlarınızın motivasyonunu artırmak için farklı stratejiler geliştirmek istediğinizde bunları keşfetmeniz veriler üzerinden zordur.
  5. Yıllık izin takip çizelgesi, farklı yöneticiler arasında paylaştırıldığında karışıklığa neden olur. Gizlilik, verilerin kaybolması ya da güncel olmaması gibi sorunlar söz konusudur. Mobil uygulama üzerinden iyi bir arayüz sağlanamadığı için veri takibi her yerde iyi bir şekilde yapılamaz.

İK Yazılımı ile Yıllık İzin Takibinin İşletmeye Katkıları Nelerdir?

İnsan kaynakları yazılım programları ile yalnızca izin takip çizelgesi değil birden fazla noktada talep oluşturabilirsiniz. Ayrıca talepleri onaylayabilir ve istediğiniz talebi belgeleyebilirsiniz. İK yazılımları; personel yönetimi, harcama talep yönetimi, avans talep yönetimi ve envanter yönetimi gibi daha birçok alanda etkilidir. Dolayısıyla kapsamlı bir çözüm sunar. İş yükünüzü azaltırken sağladığı otomasyonlarla size pratiklik kazandırır. Tek bir panel üzerinden her noktaya ulaşmanız İK yazılımları ile kolaydır. Bu yazılımları hızlı bir şekilde öğrenerek işletmeniz için güvenli bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

İK yazılımları bulut tabanlı oldukları için internete bağlı olduğunuz her cihazdan erişebilirsiniz. Bu yazılımlar, işletmeniz hakkındaki verilere güvenli bir şekilde ulaşmanıza olanak sunar. Mobil ya da web arayüzü destekleri ile işlerinizi aksatmadan sürdürebilirsiniz. Ayrıca stratejik planlar yapmak ve detaylı raporlamalar elde etmek için oldukça kullanışlıdırlar. İşletmeler tarafından ihtiyaç duyulan tüm noktalara yönelik geliştirdiğimiz HRplan ile sizlerin İ K süreçlerini yönetmesini kolaylaştırıyoruz. 30 gün ücretsiz deneme fırsatından yararlanarak free ik fırsatlarını keşfedebilirsiniz.

Sonuç

İşletmeler, gelişen ve değişen dijital dönüşümden geri kalmak istemez. Dijital dönüşümden geri kalırsanız rekabet alanından çekilmiş olursunuz. Dolayısıyla işletmeler açısından her departmanda etkili çözümler sunacak, işletmenin büyümesini destekleyecek ve iş gücünü doğru alanlarda kullanmasını sağlayacak ik yazılımı otomasyonlarına ihtiyaç vardır. Excel işçi takip programı gibi araçlar yerine yazılım hizmetlerinden faydalanarak işletmenizin vizyonunu geliştirebilirsiniz.

İşletmelerin benimsediği araçlar, işletme hakkında fikir edinme noktasında müşterilere ve iş birliklerine bir mesaj verir. İ k alanında yazılım hizmeti alarak birçok iş yükünü otomasyonlaştıran işletmeler, dijital dönüşümle iç içe bir yolculuk içindedir. Dolayısıyla işletmelerin dış dünyadan değerlendirilmesinde bu otomasyonlar pozitif bir etki sunar. İşletmenizde iş gücünü verimli kullanmak ve stratejik planlamalar içinde olmak istiyorsanız HRplan’i deneyebilirsiniz. Free ik fırsatı sunan HRplan’i bünyenize dahil etmeniz kolaydır. Hemen şimdi bilgi almak için bizlere ulaşıp detayları keşfedebilirsiniz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan Kaynakları alanında tüm planlama ve süreçler hakkında çözümler sunan HRplan, kurulum gerektirmeden tüm platformlar üzerinden erişilebilen yeni nesil insan kaynakları yazılımıdır.

Özellikler

Bize Ulaşın

Created by Hipposoft