Hızlı ve etkili izin formu hazırlamak için HRplan!

Personel izin formu için gerekli olan tüm maddeleri HRplan ile sağlayın. Bu kapsamda yıllık izin formu ya da günlük izin talep formu girerek kayıt altına alın. Bu işlemler ile ayrıca personel izin belgesi alabilmeniz sistem içinde sağlanır.

HRplan’ı 30 Gün Ücretsiz Deneyin!

İzin taleplerini tek bir panel üzerinden yönetin!

HRplan’in sağladığı avantajlar ile personel yönetiminde izin taleplerini profesyonel bir şekilde takip edin. Bu yazılım aracılığıyla;

Yıllık izin hesaplama işlemlerini bir tıkla gerçekleştirin!

Yıllık izin hesaplama ve yönetimi uzun saatler alabilir. Bu noktada HRplan ile;

Personel izin belgesi işlemlerini tamamen dijitalde tamamlayın!

Büyük işletmelerde personel izin belgesi işlemleri için fiziksel olarak çalışanlarla bir araya gelebilmek zor olabilir. Bu durumda etkili çözümler hazırlayan HRplan aracılığıyla;

Günlük izin talep formu dosyalarını anında görüntüleyin!

O anda gelişen ihtiyaçlar sonucu çalışan günlük izin talebinde bulunabilir. Bu noktada HRplan aracılığıyla;

HRplan insan kaynakları yazılımı ile 20 personele kadar ücretsiz yönetim gerçekleştirin.

30 gün ücretsiz deneme sürecinin yanı sıra 20 personele kadar ücretsiz yönetim gerçekleştirebileceğiniz i k süreçleriniz için HRplan’ı tercih edin. HRplan aracılığıyla;

Sıkça Sorulan Sorular

HRplan personel izin yönetimi avantajları nelerdir?

HRplan izin yönetim özelliği ile çalışanlarınızın izin talepleri takip edebilir ve doğru veriler ile raporlayabilirsiniz.

Yasal mevzuata uygun tanımlanan izin tipleri ile  günlük veya saatlik izin talebi oluşturulabilirsiniz,

İzin talebi oluştururken dosya yükleme işlemi gerçekleştirilebilirsiniz,

İzin alınan tarihler arasındaki mesai dışı ve resmi tatiller görüntülenebilirsiniz,

Oluşturulan izin talepleri yöneticilere mail yolu ile bildirilir,

Web uygulaması, mobil uygulama ve mail üzerinden izin taleplerini onaylayıp reddedebilirsiniz,

İzin taleplerinin kimin onayında beklediği görüntüleyebilirsiniz,

İzin talebini oluştururken ve onaylarken kalan izin bilgisini görüntüleyebilirsiniz,

Çalışanlarınızın devreden, kullanılan ve kalan izin bilgilerini görüntüleyebilirsiniz,

İzin yönetimine dair tüm işlemleri HRplan izin yönetim özelliği ile detaylı takip edebilirsiniz.

Personel yillik izin formu nedir?

Bir çalışanın en az 1 yıl çalışmış olması sonucu kazandığı ücretli izne yıllık izin denir. Bu noktada işverene ileteceği yıllık izin formu ise yıllık ücretli izin talebinin resmi olarak istenmesidir. Ardından işveren yıllık izin formunu inceler ve onaylar. Daha sonra ise yıllık ücretli izinleri gösteren bir izin kayıt belgesini doldurur. Bu belge içinde çalışanın talepte bulunduğu izin süresi yasal mevzuata göre değerlendirilerek ele alınır. Son olarak çalışan ve işveren imzasıyla belge onaylanır.

Yıllık izin formu içinde hangi bilgiler yer alır?

Yıllık izin formu içinde çalışana ve işverene ait ad soyadı ve imza yer alır. Ayrıca çalışanın izne ayrılacağı tarih ile işe döneceği tarih bilgisi vardır. Bunların yanı sıra kimlik numarası, iş yeri sicil numarası ve çalışanın pozisyonu da vardır.

Kısa süreli (saatlik) izin formu nedir?

Çalışanlar bazı durumlarda acil izinlere ihtiyaç duyabilir. Bu noktada günlük ya da saatlik kısa süreli izin alabilirler. Elbette bu iznin işveren tarafından onaylanması gerekir. Bu kapsamda kısa süreli izin formu için başlangıç ve bitiş saati eklenerek işverene bildirilir. Ayrıca izni talep etme nedeni de form içinde yazılabilir.

Günlük izin talep formu nedir?

Bir günlük izin talep formu işverene iletilebilen formlardan biridir. Bu form kapsamında ister yıllık izin süresinden isterse ücretsiz izin olarak bir kullanım gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada yasal mevzuata uygun olacak şekilde ölüm, doğum veya evlilik gibi şartlar da söz konusu olabilir.

İş yeri izin formu gerekçesine ne yazılır?

Bir çalışanın izin almak için doldurması gereken form içine neden izin aldığına yönelik açıklama yazılmalıdır. Bu açıklamayı mazeret nedeni şeklinde belirtebilirsiniz. Bu gibi açıklamalar daha çok mazeret izni, günlük izin ya da saatlik izinler için geçerli olabilir. Yıllık izin taleplerinde gerekçeye ihtiyaç olmaz.

İzin formu çeşitleri nelerdir?

Çalışanlar farklı gerekçelerle izin kullanabilir. Bu noktada farklı izin formu çeşitleri ortaya çıkar. Bu formlar arasında mazeret izinleri, yıllık izin, ücretsiz izin ve ücretli izin için formlar vardır.

İzin formlarının imzalatılması zorunlu mudur?

4857 sayılı İş Kanununun 60. Maddesi kapsamında izin talep etme usulü hakkında bilgi verilir. Bu noktada işçi, izin isteğini 1 ay önceden bildirmelidir. Daha sonra bu formun resmiyet kazanması için imzalanması gerekir.

Yıllık izin hesaplama nasıl yapılır?

Yıllık izin süresinden faydalanmak için öncelikle bir iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olmanız gerekir. Daha sonra hesaplama işlemlerini şu şekilde yapabilirsiniz:

İş yerinde çalışılan yıl

Özel sektör yıllık izin süresi

1 yıl – 5 yıl 

14 gün

5 yıl – 15 yıl

20 gün

15 yıl dahil +

26 gün

 

İş yerinde çalışılan yıl

Memurlar için yıllık izin süresi

1 yıl – 10 yıl (10 yıl dahil)

20 gün

10 yıl +

30 gün

Diğer Özellikler

İnsan Kaynakları alanında tüm planlama ve süreçler hakkında çözümler sunan HRplan, kurulum gerektirmeden tüm platformlar üzerinden erişilebilen yeni nesil insan kaynakları yazılımıdır.

Bize Ulaşın

Created by Hipposoft