Ücretli izin hakları için HRplan ile etkili yönetimi keşfedin!

Özel sektör ya da kamu çalışanlarına yönelik belirli süreler için yasalarca belirlenen izinlere ücretli izin denir. Bu kapsamda ücretli izin hakları kategorisine; yıllık izin, babalık izni, analık izni ve benzeri izinler vardır. 

HRplan, insan kaynakları yazılımı olarak ücretli izin hakları için kapsamlı bir arayüz sunar. Bu açıdan şu faydaları sunar:

  • Herhangi bir cihaza bağlı olmadan yalnızca internet aracılığıyla tüm talepleri ve izin süreçlerini görmenizi sağlar.
  • Uzun saatler alacak işlemleri otomasyonlaştırarak İK’nın iş yükünü büyük ölçüde azaltır.
  • Yazılımın arayüzüne hızlı bir şekilde uyum sağlamak mümkündür. Bu noktada kullanıcıların alışık olduğu kısayolları kullanır.

HRplan’ı 30 Gün Ücretsiz Deneyin!

HRplan ile izin sürelerini doğru hesaplayın!

Mevzuata uygun düzenlemeleri yazılıma dahil eden HRplan, doğru ücretli izin süreleri hesaplamanızı sağlar. Bu noktada sunduğu çözümlerle hatasız insan kaynakları yönetimi gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla HRplan çözümleri arasında şunları saymak mümkündür:

Kalan izin sürelerini tek ekranda görün!

İşverenler ve insan kaynakları yönetimi açısından izinde olan çalışanları tek bir ekranda görmek kritik önem taşır. Bu ekran üzerinden hem gelen izin taleplerini doğru değerlendirir hem de kalan izin günlerini çalışanlara göre görebilirler. Dolayısıyla HRplan arayüz içinde bu kapsamda birçok çözüm sunar:

İnsan kaynakları yönetiminde belge beklemeye son verin!

Yönetim sırasında birçok işlem için belge gelmesini beklemek ya da bu belgeleri sınıflandırmak gerekir. Bu gibi durumlara yönelik HRplan hızlı ve etkili çözümler sunmaya hazırdır. Herhangi bir bekleme durumuna gerek kalmadan saniyeler içinde belgelere ulaşmanızı sağlayan sistemle şu çözümleri elde edebilirsiniz:

Ücretli izin hakları için istekleri düzenleyin!

Ücretli izin için belirli zaman dilimlerinde isteklerin yoğunluğu artış gösterebilir. Bu dönemler daha çok tatil zamanlarına denk gelir. Birçok çalışanın aynı anda izin talep etmesi karışıklığa yol açabilir. Dolayısıyla HRplan şu çözümlerle bu durumun önüne geçer:

HRplan ile tüm süreçleri tek bir yerden yönetin!

Ücretli izin haklarıyla sınırlı kalmayarak her alanda etkili çözümler geliştirmeye hazır olan HRplan, insan kaynakları yazılımı olarak öne çıkar. Bu kapsamda yıllık izin taleplerinden envanter yönetimine kadar her sürecin yönetimini içerir. Dolayısıyla tek bir program tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazırdır.

Programın ne işe yaradığını ve işletmenize uygunluğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu noktada da 30 gün ücretsiz deneme ile işletmenizde nasıl bir fark yaratacağını görebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ücretli izin hakkı nedir?

4857 sayılı İş Kanunu kapsamında, bir çalışanın fiziksel ve mental dinlenme için hak kazandığı haklara ücretsiz izin hakkı denir. Bu haklar kapsamına yıllık izin, analık izni, babalık izni, mazeret izni ve benzeri izinler girer. Özellikle yıllık izin dışında gelişen izinler genellikle bir durumdan kaynaklı olarak gerçekleşir. Bu izinlerden yararlanmak isteyen çalışanın sebepler göstermesi beklenir. Bu kapsamda yıllık izin ise direkt çalışanın kıdemine göre verildiği için talep ettiğinde onaylanması gereken bir izindir.

Ücretli izin çeşitleri nelerdir?

Ücretli izin hakları arasında yıllık, mazeret, evlilik, taşınma, doğum, refakat ve babalık izinleri yer alır. Eğer kişi mazeret izni kullanmak istiyorsa bu izinler doğum, evlat edinme ve ölüm gibi kişisel konuları içerir. Dolayısıyla birinci dereceden yakınla ilgili gelişmeler için 3 gün mazeret izni verilir. Eşin doğum yapması durumunda ise 5 gün mazeret izni verilir.

Evlilik izni kaç gündür?

Ücretli izin hakları içinde yer alan evlilik izni, mazeret izni kapsamına girer. Dolayısıyla kişiler 3 gün ücretli izin alabilir. Elbette iş sözleşmesine evlilik için düğün izninin 5 gün olacağına yönelik madde eklenebilir. Bu durum her ne kadar 3 günle sınırlı olsa da çalışanla işveren arasındaki anlaşmaya göre daha uzun olacak şekilde gelişebilir.