BlogİK YönetimiİK Uzmanları İçin En İyi 50 ChatGPT Komutu

İK Uzmanları İçin En İyi 50 ChatGPT Komutu

ChatGPT'yi temsil eden bir robot grafiği

İnsan kaynakları alanında yürüttüğünüz çalışmalar beklediğinizden uzun vakit alabilir. Bu noktada yapılan araştırmalara göre İK operasyonlarında çalışan kişiler, otomatikleştirilebilecek rutin işler için haftada 20 – 55 saat arasında bir zaman harcar. Dolayısıyla i k alanında yapay zeka teknolojilerini benimseyerek iş yükünüzü büyük ölçüde hafifletebilirsiniz. Bu alanda öne çıkan ChatGPT komutu, insan kaynakları yönetimi için kolaylık sağlayan promptlara sahiptir. İlgili komutlar aracılığıyla uzun saatler alacak işlemleri kısa sürede tamamlayarak enerjinizi strateji belirlemeye yönlendirebilirsiniz.


MIT tarafından yapılan bir araştırmaya göre, etkili ChatGPT komutu yazmak, İK profesyonellerinin yazma işlerinde %37’ye kadar daha hızlı olmalarını ve %20 daha yüksek kalitede iş sunmalarını sağlar. Bu yazıda son teknolojik gelişmelerden biri olan ChatGPT komutlarına değineceğiz. İşletmenizdeki i k süreçlerini bu komutlarla ileri bir noktaya taşıyabilirsiniz.

Yazı içinde bahsettiğimiz başlıklar şunlardır:

Yapay Zeka Nedir?

Son zamanlarda ChatGPT gibi örneklerle sıklıkla karşınıza çıkan yapay zeka, 21. yüzyıl teknolojik gelişmesinin önemli bir ayağıdır. Bu kavram tanım olarak bilgisayar ve makinelerin insan zekasını taklit etmesini ifade eder. Bu taklit becerisi ile İnsanların günlük yaşamdaki aktivitelerini kolaylaştırır. İçerisinde yer alan kodlar aracılığıyla iş süreçlerinin kısa sürede tamamlamasını sağlar.

Yapay zeka teknolojilerini kullanarak işletmenizi dijital dönüşüm ile iç içe yönetebilirsiniz. Bu teknolojiler arasında HRplan‘in sunduğu free ik yazılımını değerlendirebilirsiniz. Teknolojileri kullanmadığınız senaryoda ise rakiplerinizle rekabet edemeyebilir ve ürün ya da hizmetlerinizi çağın gerisinde bırakabilirsiniz. Dolayısıyla yapay zekayı yakından tanıyarak iş yönetimi süreçlerinize entegre etmeniz önemlidir.

ChatGPT Nedir? 

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen bir yapay zeka programıdır. Bu program, doğal dil işleme ve gerçek zamanlı yanıt oluşturma yoluyla insan benzeri cevaplar verebilir. Programa yazdığınız bir komutu takip eder ve ayrıntılı yanıt verir. Bu doğrultuda eğitilen ChatGPT, yeni komutlar öğrenerek kendini sürekli geliştirebilir.

Başlarda yalnızca metin odaklı hizmet veren program, şu anda ChatGPT 4.5 özellikleri ile görsel ve video komutlarını algılayabilir. Bu komutlara mantıklı yanıtlar vermeye programlanan bir yapay zekadır. Mantıklı yanıtlar vermediğini düşündüğünüzde bunu program içinde bildirerek yanıtları değiştirebilirsiniz. Bu şekilde pekiştirmeli bir öğrenme süreci içindedir.

İK Alanında İş Yükünü Azaltmak İçin ChatGPT’yi Nasıl Kullanabilirsiniz?

ChatGPT’nin İK uzmanlarına 7 katkısı 1. İş tanımlarını hızlıca oluşturun 2. Mülakat soruları hazırlayın 3. Performans hedefleri için fikir geliştirin 4. Şirket verilerini analiz edin, yorumlayın 5. Stratejik gelişim sağlayın 6. Personel yönetiminde profesyonelleşin 7. Çalışan motivasyonunu geliştirin

İK alanındaki uzmanlar olarak ChatGPT’yi birçok yönüyle kullanabilirsiniz. İlk olarak i k alanının temel işlevleri arasında iş ilanı açma, iş tanımı yapma ve adaylara yönelik sorular hazırlama gibi süreçler vardır. Bu süreçleri yapay zeka aracılığıyla kısa sürede yapabilirsiniz. ChatGPT komutu ile e-posta metinleri oluşturabilir, adaylara yanıtlar verebilir ve motivasyon artıran aktiviteler düzenleyebilirsiniz.

İ k alanında zaman zaman şirket içinde anketler düzenleyebilirsiniz. Bu anketlere dair açıklamaları hazırlarken ve soruları düzenlerken ChatGPT işinizi büyük ölçüde kolaylaştırır. Ayrıca şirket içinde yapacağınız paylaşımları görsel olarak ChatGPT 4.5 ile gerçekleştirmeniz mümkündür. Bu yeni versiyon ile özgün görseller ve metinler size zaman kazandırır.

İnsan kaynakları yönetimi için ChatGPT hangi alanlarda kullanılmamalıdır?

ChatGPT’nin sınırlarını bildiğinizde iyi bir i k süreci yönetebilirsiniz. Bu noktada en başta programın 18 ay öncesine ait verileri derlediğini bilmek gerekir. Dolayısıyla günümüze dair ChatGPT komutu girdiğinizde net yanıtlar alamayabilirsiniz. Özellikle iş hukuku alanında sorulara tutarlı yanıtlar veremeyebilir. Bu noktada resmi web sitelerini ziyaret ederek doğru bilgilere ulaşabilirsiniz. Elbette burada yazan bilgileri yine ChatGPT’ye göndererek özetlemesini isteyebilirsiniz. 

İK Uzmanları İçin 50 ChatGPT Komutu

ChatGPT ücretsiz versiyonu ile ya da satın alarak kullanabileceğiniz bir yapay zeka programıdır. Bu program içinde yazacağınız komutlarla etkili yanıtlar alabilirsiniz. Elbette bu yanıtlara yüzde yüz güvenmemek, önemli bilgileri kontrol etmek gerekir. Bu konuyla ilgili aşağıda yer alan 50 ChatGPT komutu, i k süreçlerinizde kullanabileceğiniz niteliktedir:

İşe alım ve işten çıkarma süreçleri için komutlar

1. İş görüşmesi sorularının yazılması

“Bu adayla mülakat yapıyorum. Mülakatta sormam gereken 10 soru taslağı hazırla! (Adayın LinkedIn profil bağlantısı, şirketteki rolü)”

2. İş adaylarına kişiselleştirilmiş e-posta yazılması

“Şirketimizdeki ilana başvuran adaylar için 4 ret e-postası yaz. Bu e-postalarda kibar ve motive edici bir dil kullan.”

3. Öz geçmişlerin taranması

“Ekteki 10 öz geçmişi tara. Daha sonra şu soruları yanıtla:

  • Hangi 3 aday proje yönetimi konusunda en fazla deneyime sahiptir? 
  • Ön yazılarında detaylara önem verdiklerini belirten tüm adayları belirleyebilir misiniz? 
  • Eğer herhangi bir aday 3 sorunun da cevabında yer alıyorsa, lütfen onları tanımla.

4. Zor konuşmalarda nasıl bir tutumda olunması gerektiğini keşfetme

“Bir çalışana işten çıkarılacağını söylemem gerekiyor. Bu konuşma için sorabilecekleri 10 soru öner. Sorulara yönelik düşünceli, uygun ve kibar yanıtlar hazırla!”

5. Yeni çalışanları karşılama e-postası yazma

“(Şirketinizin adı) için çalışanı motive edecek hoş geldin temalı e-posta hazırla!”

6. Yeni çalışanlar tarafından sıklıkla sorulan soruların listelenmesi

“Yeni çalışanların işletmeyle ilgili sorduğu 20 soruyu listele!”

7. İşten ayrılma hakkında duyuru yapılması

“Bir çalışanın işten ayrıldığına yönelik duyuru e-postası hazırla!”

8. Yeni çalışanlara yönelik oryantasyon planlanması

“İşletmeye yeni dahil olan çalışanın diğerleriyle kaynaşmasına yönelik 5 etkinlik önerisini yap!”

9. İşe alım noktasında sosyal medya kullanılması

“İşe alım süreçlerinde sosyal medya işletmenin yer aldığı X sektörü için nasıl kullanılır? Çözüm önerilerini yaz!”

Motivasyon artırmaya yönelik komutlar

10. Psikolojik gelişim programlarının hazırlanması

“Çalışanların motivasyonunu anlamak ve iyileştirmek için psikolojik gelişimi destekleyen aktivite önerilerinde bulun.”

11. Performans değerlendirmesi yapılması

“Ekte yer alan çalışan verilerini performans açısından değerlendir. Ardından bir metin yazarak geri bildirim hazırla!”

12. Çalışanlarının ödüllendirilmesi

“ChatGPT, şirket kültürü ve değerlerine dayalı olarak çalışanların tanınması ve ödüllendirilmesi için fikirler sağla. (Şirket kültürü ve değerlerine dair metinler girebilirsiniz)”

13. Çatışmaları çözümlenmesi

“(Çatışma durumunu girin) Çalışanların mağdur edilmeden çatışmanın nasıl çözümlenebileceğini açıkla. 3 olası çözüm yaklaşımı öner.”

14. İşe bağlılığın artırılması

“Çalışanların işe bağlılığını artırabilmek için 10 çözüm önerisi yaz!”

15. Uzaktan çalışmada topluluk hissi oluşturulması

“Uzaktan çalışma düzeni takip eden işletmemizde çalışan arası topluluk hissi oluşturma nasıl gerçekleştirilebilir? Bu noktada yapılacak adımları listeleyin.”

16. Çocuklu çalışanlara yönelik etkinlikler düzenlenmesi

“Çocuklu çalışanların işletme bağlılığını güçlendirmeye yönelik etkinlik önerilerinde bulun.”

Psikolojik gelişime yönelik komutlar

17. Ayrımcılık ve tacizin ele alınması

“İnsan kaynakları yönetimi çalışanlar arasında ayrımcılık ve tacizi engellemek için neler yapabilir? Çözüm önerilerini listele!”

18. Cinsiyet eşitliğinin sağlanması

“İşletme içinde X kadın Y erkek çalışan vardır. Bu işletmede cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik yapılması gereken adımları listele!”

19. Tükenmişlik sendromunun azaltılması

“Çalışanlarının tükenmişlik yaşadığı durumlar için i k hangi destek mekanizmaları oluşturmalıdır? Bu noktaları listele!”

20. Nöroçeşitliliğin desteklenmesi

“Dikkat eksikliği ve otizm gibi nöroçeşitliliği olan çalışanların desteklenmesinde insan kaynakları neler yapmalıdır?”

21. Kuşaklar arası iletişimin iyileştirilmesi

“İnsan kaynakları yönetimi, kuşaklar arası çalışma düzenini güçlendirmek için neler yapmalıdır? Liste halinde yaz!”

22. Zorbalığı önleme adımlarının atılması

“İş yerindeki zorbalığı, mobingi, önlemek için hangi adımlar atılmalıdır? Liste hazırla!”

23. Belirsizlikle baş edilmesi

“İşletmemizin faaliyet gösterdiği X alanında bir belirsizlik söz konusu. Bu alanla ilgili çalışanların kaygısını azaltmak için neler yapılmalıdır? Listele!”

24. İş yerindeki ruh sağlığı ya da diğer alanlarda damgalamanın önüne geçilmesi

“İş yerinde farklı nedenlerden dolayı tanım almış kişilerin damgalanmasının önüne nasıl geçilebilir? Bu noktada yapılacak olan adımları hazırla!”

Çalışanların kariyer gelişimine yönelik komutlar

25. Kariyer gelişiminin desteklenmesi

“Çalışanların iş yerinde ve sonraki süreçte kariyerlerini desteklemek için nasıl bir program takip edilmelidir? Bu programa ait ayrıntıları yaz!”

26. Z kuşağının yönetilmesi

“Z kuşağı yeteneklerini çekmek ve elde tutmak için işe alım stratejileri nasıl olmalıdır?”

27. Kuşaklar arası mentorluk programı geliştirilmesi

“İşletme içinde çalışan farklı kuşaktaki bireylerin iletişimi güçlendirmek için nasıl bir mentorluk programı oluşturulabilir? Program içeriğini yaz!”

Strateji gelişimine yönelik ChatGPT komutları

28. Fikir ve strateji geliştirme

“500 çalışanı olan bir satış danışmanlık şirketi için bir çalışan motivasyon programına yönelik 15 fikir öner. Her birini uygulamak için bir yapılacaklar listesi hazırla!”

29. İ k sohbet robotları için veri oluşturma

“Çalışanların İK’ya sıkça sorduğu 15 soru öner. Her biri için şablon yanıtlar sağla. Doğru bilgileri doldurabileceğim boşluklar bırak!”

30. İşletme politika ve prosedürünün geliştirilmesi

“Çalışanların evden çalışma için süreçlerini anlatan bir metin hazırla!”

31. İşletme kültürü için içerik planlaması

“İşletme kültürünü anlatmaya yönelik hangi başlıklar üzerinden gidilmesi gerektiğini planla!”

32. Verilerin analiz edilmesi

“Ekte yer alan çalışanlara dair verileri analiz edin. Bu analiz içinde önerilere yap!”

33. İş gücünün öngörülmesi

“İnsan kaynakları yönetimi olası bir iş gücünü öngörmek için hangi uygulamalardan ve analizlerden faydalanabilir? Buna dair çözüm önerilerini listele!”

34. Sürdürülebilir hedeflerin takip edilmesi

“İşletmemiz için X hedefini düşünüyoruz. Bu hedefi sürdürülebilir kılmak ve çalışanların hedefe inancını artırmak için neler yapabiliriz?”

35. Toplumsal katılımın teşvik edilmesi

“İşletmemizin X alanda toplumsal katılıma açık olacağını düşünüyoruz. Bunu geliştirmek için neler yapabiliriz? Hangi araçlardan faydalanabileceğimizi listele!”

36. Şirket takvimleri oluşturma

“2024 yılı için Türkiye resmi tatillerini veya küresel günleri vurgulayan bir takvim hazırla! Örneğin Kadınlar Günü, Dünya Ruh Sağlığı Günü gibi.”

37. Fikir geliştirme

“Kurum içi girişimcilik ve fikir paylaşımının teşvik edilmesinde İK’nın rolünü ele al!”

38. İşletme şeffaflığının sağlanması

“Çalışanların işletmeyi şeffaf bir şekilde ele alması ve pozitif yargı geliştirmesini etkilemek için neler yapılacağını listele!”

39. Sanal gerçeklik uygulamalarının ele alınması

“İK, eğitim ve gelişim için sanal gerçeklikten nasıl yararlanır? X, Y ve Z departmanı için incele!”

40. Yeşil bir işletme olunması

“Çevreci bir işletme olmada X sektöründe faaliyet gösteren işletmemiz neler yapmalıdır? Bu noktaları listele!”

41. Sosyal sorumluluk faaliyetlerinin geliştirilmesi

“X alanda aktif olan işletmemizin sosyal sorumluluk alanında ne gibi faaliyetler içinde olabileceğini yaz!”

Verilerin analizine yönelik ChatGPT komutları

42. Çalışan anketi yanıtlarını özetleyin

“Bu anket sorusuna verilen yanıtlarda bir özet oluştur. Yanıtlarda belirtilen en yaygın 5 sorunu vurgula!”

43. Geri bildirimleri düzenleme

“Aşağıda yer alan çalışan geri bildirimini daha motive edici ve kibar bir dille yeniden yaz!”

44. Metindeki hataların tespit edilmesi ve düzenlenmesi

“Aşağıda yer alan metindeki yazım yanlışlarını ve dil bilgisi hatalarını düzenle!”

45. Farklı ürün ya da hizmetlerin müşteri memnuniyeti açısından karşılaştırılması

“Ürün 1, ürün 2 ve ürün 3 için paylaşılan verileri analiz et. Fiyatlandırmasını, kullanım kolaylığını ve müşteri puanlarını değerlendirmek için bir karşılaştırma tablosu hazırla!”

Çalışan yönetimine yönelik komutlar

46. Uzaktan çalışanların yönetilmesi

“İ k çalışanları uzaktan çalışanları nasıl etkili bir şekilde yönetir? Şirkete bağlılıkları için neler yapmalıdır? 5 çözüm önerisi yaz!”

47. Adil ücretlendirme yapılması

“İK’nın adil bir ücretlendirme politikası belirlemesi için hangi adımları takip etmesi gerektiğini listele!”

48. Departmanlar arası iş birliği yapılması

“Departmanlar arası iş birliği yapılmasında insan kaynaklarının hangi stratejileri benimsemesi gerektiğini yaz!”

49. Hibrit çalışma düzeninin oluşturulması

“Uzaktan ve yüz yüze çalışma modeli bir hafta için nasıl planlanmalıdır? Bu planın çalışanların alışabileceği şekilde olması gerekir. Buna uygun bir plan hazırla!”

50. Oyunlaştırma kullanılması

“Çalışanları teşvik etmek için hangi oyunlaştırma uygulamaları X sektöründe aktif olan şirketimiz için uygundur? Bunlara dair bir liste hazırla!”Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İnsan Kaynakları alanında tüm planlama ve süreçler hakkında çözümler sunan HRplan, kurulum gerektirmeden tüm platformlar üzerinden erişilebilen yeni nesil insan kaynakları yazılımıdır.

Özellikler

Bize Ulaşın

Created by Hipposoft